Łączna liczba wyświetleń

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Grupa WB. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Grupa WB. Pokaż wszystkie posty

wtorek, 2 czerwca 2026

[pożyczka SAFE] Agencja Uzbrojenia zamówiła Rosomaki w wersji WD. Ile i za ile? - szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.
--------------------
[pożyczka SAFE] Agencja Uzbrojenia zamówiła Rosomaki w wersji WD. Ile i za ile? - szczegóły
------------------------------------
Przeczytaj także:


"

Polskie wozy dowodzenia wzmocnią pododdziały wyposażone w czołgi K2. 

30 maja 2026 r., w obecności Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, została podpisana umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, a Rosomak S.A. na dostawę kilkunastu wozów dowodzenia na podwoziu transporterów ROSOMAK.
Przedmiotem umowy jest dostawa 18 Wozów Dowodzenia zbudowanych na podwoziu Kołowych Transporterów Opancerzonych (KTO) ROSOMAK dla batalionów czołgów K2. Wartość umowy wynosi około 400 mln zł netto. Umowa realizowane będzie w latach 2026 – 2029.

Umowa jest finansowana ze środków Unii Europejskiej – SAFE.


***

Wozy Dowodzenia oparte na platformie KTO ROSOMAK będą częścią składową Podstawowego Modułu Bojowego, tworzącego podsystem zapewniający możliwość autonomicznego prowadzenia działań operacyjnych batalionów czołgów K2GF i K2PL, jako pojazd towarzyszący – wóz dowodzenia.

Wozy dowodzenia zapewnią wsparcie procesów planowania, koordynacji oraz kierowania działaniami operacyjnymi. Zasadnicze wyposażenie teleinformatyczne wozów, zapewni bezpieczną wymianę informacji niejawnych poprzez dostępne media transmisyjne."
- poinformowała Agencja Uzbrojenia


O kolejnych podpisanych umowach poinformujemy niebawem.


Film podglądowy:
#MON #MinisterstwoObronyNarodowej #WP #WojskoPolskie #armia #żołnierz #żołnierze #bezpieczeństwo #SiłyZbrojneRP #AU #AgencjaUzbrojenia #SAFE #pożyczkaSAFE #mechanizmSAFE #PolskaZbrojna #UE #UniaEuropejska #PGZ #PolskaGrupaZbrojeniowa #Rosomak #RosomakSA #KTORosomak #SiemianowiceŚląskie #Śląsk #KTORosomakWD #RosomakWD #wozydowodzenia #czołg #czołgi #K2PL #K2 #K2GF
------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
- https://www.facebook.com/photo/?fbid=644770994311326&set=a.173928261395604 (Rosomak SA)
-------------------------------------
Źródło informacji:
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/safe/polskie-wozy-dowodzenia-wzmocnia-pododdzialy-wyposazone-w-czolgi-k2/

sobota, 30 maja 2026

[pożyczka SAFE] Agencja Uzbrojenia zamówiła Rosomaki w wersji WEM! Ile i za ile? - szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.
--------------------
[pożyczka SAFE] Agencja Uzbrojenia zamówiła Rosomaki w wersji WEM! Ile i za ile? - szczegóły
------------------------------------
Przeczytaj także:


"

Medyczne Rosomaki współgrają z czołgami K2

Kilkadziesiąt Wozów Ewakuacji Medycznej zasili bataliony czołgów K2.
30 maja 2026 r. w obecności Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej, Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, została podpisana umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, a firmą ROSOMAK S.A..

Kontrakt dotyczy dostawy 30 sztuk Wozów Ewakuacji Medycznej na podwoziu Kołowego Transportera Opancerzonego ROSOMAK na potrzeby batalionów czołgów K2GF i K2PL. Wartość umowy wynosi ponad 500 mln zł netto, wozy zostaną dostarczone do 2028 r.

Umowa jest finansowana ze środków Unii Europejskiej – SAFE.


***

Kołowy Transporter Opancerzony
w wersji
Wozu Ewakuacji Medycznej
- KTO WEM
z zabudową medyczną produkcji
polskiej firmy AMZ Kutno.
fot.: Agencja Uzbrojenia
Wóz Ewakuacji Medycznej na podwoziu KTO ROSOMAK służy do podejmowania rannych bezpośrednio z pola walki, również w kontakcie z przeciwnikiem, oraz ich transportu do punktów udzielania pomocy medycznej. Załoga pojazdu udziela pierwszej pomocy, opatruje rany i urazy, a także dba o utrzymanie i stabilizację podstawowych funkcji życiowych rannych. Pojazd wyposażono w układ ułatwiający załadunek noszy, instalację tlenową z odpowiednimi przyłączami, system zasilania sprzętu medycznego oraz zestaw środków ratowniczych do udzielania pomocy. Na pokładzie znajduje się również radiostacja, systemy zabezpieczające przed pożarem i wybuchem, ochrona przed bronią masowego rażenia, układy ostrzegania i przeciwdziałania, urządzenia obserwacyjne oraz sprzęt do odkażania i dezaktywacji."
- poinformowała Agencja Uzbrojenia


Warto przy tej okazji także odnotować, że obecnie w realizacji są jeszcze dwie wcześniej zawarte umowy na dostawy Rosomaków w wersji WEM:

* umowa z 2025r.:

* umowa z 2022r.:



*** Dodatkowy komentarz autora:

Jeśli chodzi o wyżej opisane zamówienie na medyczne KTO Rosomak, dziwi fakt niewielkiej ilości zamówionych pojazdów.
Zwłaszcza, że ich dostawy mają zakończyć się w 2028r., podczas gdy zakupy z unijnej pożyczki SAFE można rozliczać do 2030r. - a co za tym idzie pojazdów można by zamówić więcej.

Od wprowadzenia Rosomaka do służby w Siłach Zbrojnych RP w 2004r., do służby w wojsku dostarczono ich około 800 szt. w wielu wersjach, niestety odczuwalnie był i jest nadal znaczny brak pojazdów specjalistycznych takich jak Rosomak WEM. Jest to spowodowane niewielkimi i rzadko zawieranymi umowami na produkcję ich dla wojska.
Tego typu pojazdów Wojsko Polskie powinno mieć około 300 szt.
Razem z realizacją powyższego zamówienia i obecnie realizowanymi, dwoma wcześniej zawartymi kontraktami wojsko będzie miało ich TYLKO około 120 szt.

Miejmy nadzieję, że zamówienia na Rosomaki w wersji WEM zostaną w niedalekiej przyszłości zwiększone.


*** Istotne ciekawostki, których w swoim komunikacie na temat tego kontraktu nie podała Agencja Uzbrojenia:

Przy okazji warto dodać, że zabudowę medyczną pojazdów KTO Rosomak w wersji WEM wykonuje polski producent zabudów pojazdów specjalnych AMZ Kutno.
Polski producent pojazdów specjalnych AMZ Kutno dodatkowo realizuje także duży, wcześniej zawarty kontrakt (z krajowych funduszy) na dostawy ambulansów sanitarnych dla Wojska Polskiego.
Szczegóły także poniżej:

Rosomaki w wersji WEM dostarczane od 2023r. są dodatkowo wyposażane w dookólny system obserwacyjny wysuwany na maszcie teleskopowym. System ten dostarcza polski producent - Grupa WB.



Film podglądowy - KTO Rosomak w wersji WEM od wewnątrz:
#MON #MinisterstwoObronyNarodowej #WP #WojskoPolskie #armia #żołnierz #żołnierze #bezpieczeństwo #SiłyZbrojneRP #AU #AgencjaUzbrojenia #SAFE #pożyczkaSAFE #mechanizmSAFE #PolskaZbrojna #UE #UniaEuropejska #PGZ #PolskaGrupaZbrojeniowa #Rosomak #RosomakSA #KTORosomak #SiemianowiceŚląskie #Śląsk #RosomakWEM #KTORosomakWEM #WEM #WózEwakuacjiMedycznej #MedEvac #ratownictwo #lekarz #ratownictwomedyczne #medycynapolawalki #zdrowie #czołg #tank #K2GF #K2PL #WBElectronics #GrupaWB
------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
------------------------------------
Źródło informacji:
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/safe/medyczne-rosomaki-wspolgraja-z-czolgami-k2/

czwartek, 28 maja 2026

[pożyczka SAFE] Agencja Uzbrojenia zamówiła dużą ilość polskich dronów FlyEyE! - szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.
--------------------
[pożyczka SAFE] Agencja Uzbrojenia zamówiła dużą ilość polskich dronów FlyEyE! - szczegóły
------------------------------------
Przeczytaj także:


"

Oko z nieba, przewaga na ziemi – kolejne FlyEye dla wojska

28 maja 2026 r., w obecności Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej, Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, została podpisana umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, a WB Electronics S.A na dostawę Bezzałogowych Statków Powietrznych FlyEye.

Przedmiotowa umowa dotyczy dostawy 190 zestawów bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye, w tym 6 zestawów na wyposażenie plutonów rozpoznawczych batalionów czołgów K2GF i K2PL oraz 184 zestawów dla wojsk operacyjnych oraz Wojsk Obrony Terytorialnej (*red: łącznie około 760 szt. "dronów"- aparatów latających).

Wartość kontraktu wynosi ok. 1,3 mld zł netto. Dostawy bezzałogowców zostaną zrealizowane do końca 2030r.
Umowa jest finansowana ze środków Unii Europejskiej – SAFE.


***
Polski dron rozpoznawczy FlyEyE
produkowany przez Grupę WB.
fot.: Agencja Uzbrojenia / zoom.mon.gov.pl
Bezzałogowe statki powietrzne klasy mini FlyEye są przeznaczone do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza, z wykorzystaniem głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery dzienne oraz termowizyjne, umożliwiające obserwację i rejestrację obrazu w różnych warunkach oświetleniowych. System został sprawdzony w eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP, gdzie wspiera zarówno wojska operacyjne, jak i Wojska Obrony Terytorialnej, a także był wykorzystywany w warunkach działań bojowych w Ukrainie."
- poinformowała Agencja Uzbrojenia


O kolejnych podpisanych umowach poinformujemy niebawem.


Film podglądowy - działanie polskich dronów rozpoznawczych FlyEye:
#MON #MinisterstwoObronyNarodowej #WP #WojskoPolskie #armia #żołnierz #żołnierze #bezpieczeństwo #SiłyZbrojneRP #AU #AgencjaUzbrojenia #SAFE #pożyczkaSAFE #mechanizmSAFE #PolskaZbrojna #UE #UniaEuropejska #BSP #dron #GrupaWB #WBGroup #FlyEyE #WBElectronics
------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/kolejne-flyeye-dla-sil-zbrojnych-rp/ (fot FB)
-------------------------------------
Źródło informacji:
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/safe/oko-z-nieba-przewaga-na-ziemi-kolejne-flyeye-dla-wojska/

[pożyczka SAFE] Polskie firmy: WB Electronics i AUTOSAN dostarczą system GLADIUS dla Wojska Polskiego! Potężny kontrakt! - szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.
--------------------
[pożyczka SAFE] Polskie firmy: WB Electronics i AUTOSAN dostarczą system GLADIUS dla Wojska Polskiego! Potężny kontrakt! - szczegóły
------------------------------------
Przeczytaj także:


*** OSTATNIA AKTUALIZACJA - 18.06.2026 ***


"

Ostry Gladius dla polskich żołnierzy

28 maja 2026 r., w obecności Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej, Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, zawarto umowę na kolejne bezzałogowe systemy poszukiwawczo-uderzeniowe GLADIUS.
Przedmiotem umowy pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, a WB Electronics S.A, jest dostawa 12 bateryjnych modułów ogniowych bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS.
Wartość umowy wynosi ponad 9,3 mld netto, a dostawy modułów zostaną zrealizowane do 2030r.

Umowa jest finansowana ze środków Unii Europejskiej – SAFE.

***
W locie - polski dron uderzeniowy
"Gladius" - polskiej produkcji
startujący z wyrzutni
umieszczony na podwoziu
Autosan - WARAN 4x4.
fot.: Agencja Uzbrojenia / WB Electroncs
Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS przeznaczone będą do precyzyjnego rażenia celów oraz do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5, wyposażonych w głowice optoelektroniczne umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. Wykonawca w ramach umowy dostarczy znane już w SZ RP efektory GLADIUS 1 oraz opracowane w oparciu o wyniki pracy rozwojowej efektory GLADIUS 2, które będą mogły razić cele w odległości do kilkuset km od miejsca startu. Nowe efektory podobnie jak już wcześniej dostarczane w ramach umowy z maja 2022 r., zintegrowane zostaną z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP systemem kierowania ogniem TOPAZ.  W skład bateryjnego modułu wejdą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych GLADIUS."
- poinformowała Agencja Uzbrojenia

Z czego składa się system Gladius
i kto odpowiada za jego dostawy?

12 bateryjnych modułów ogniwowych to:
▪️12 plutonów rozpoznawczych BSP (36 wyrzutni, 36 WA i 36 WD) - [Autosan - podwozie WARAN 4x4 / Grupa WB - zabudowa oraz amunicja]
▪️24 plutony uderzeniowe BSP-U (96 wyrzutni, 48 WA i 24 WD) - [Autosan - podwozie WARAN 4x4 / Grupa WB - zabudowa oraz amunicja]
▪️12 wozów obsługi technicznej (Jelcz podwozie i zabudowa)
▪️12 mobilnych stacji analiz (Autosan - podwozie / Grupa WB - zabudowa),
▪️12 WD szczebla baterii (Autosan - podwozie / Grupa WB - zabudowa);



AKTUALIZACJA - 18.06.2026r.:
18 czerwca 2026r. za pośrednictwem dziennika urzędowego TED Europa

Agencja Uzbrojenia poinformowała o zawartej umowie na dostawę systemu Gladius.
W ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia pojawiły się nowe informacje.

Podwykonawcami w wykonaniu zamówienia mają być podmioty takie jak:
- Flytronic S.A.,
- Huta Stalowa Wola (to akurat było oczywiste, gdyż HSW oraz wchodzący w jej skład Autosan odpowiadają za dostawę pojazdów Waran),
- Szczęśniak Pojazdy Specjalne (w tym przypadku jest to zaskakujące, gdyż wcześniej nigdy MON ani też AU nie informowało o udziale tej spółki w realizacji dostaw systemu Gladius)
- na ten moment nie wiadomo jaką część zamówienia PS Szczęśniak będzie realizowała w ramach tego kontraktu.


O kolejnych podpisanych umowach poinformujemy niebawem.


Film podglądowy - Polski system GLADIUS w akcji!:
#MON #MinisterstwoObronyNarodowej #WP #WojskoPolskie #armia #żołnierz #żołnierze #bezpieczeństwo #SiłyZbrojneRP #AU #AgencjaUzbrojenia #SAFE #pożyczkaSAFE #mechanizmSAFE #PolskaZbrojna #UE #UniaEuropejska #GrupaWB #WBGroup #WBElectronics #Gladius #Gladius1 #Gladius2 #dron #BSP #BSPu #HSW #HutaStalowaWola #Autosan #Sanok #OżarówMazowiecki #Szczęśniak #SzczęśniakPojazdySpecjalne
------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
-------------------------------------
Źródło informacji:
- https://ted.europa.eu/pl/notice/-/detail/419618-2026
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/safe/ostry-gladius-dla-polskich-zolnierzy/

[SAFE] Agencja Uzbrojenia zamówiła polskie drony bojowe WARMATE! - szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.
--------------------
[SAFE] Agencja Uzbrojenia zamówiła polskie drony bojowe WARMATE! - szczegóły
--------------------------------
Przeczytaj także:
Wojsko Polskie otrzyma łaźnie polowe polskiej produkcji.


"

Tysiące Warmate nadlatuje dla polskiej armii

28 maja 2026 r. w obecności Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej, Pana Władysława Kosiniaka-Kamysza, została podpisana umowa pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą Skarb Państwa Rzeczypospolitej Polskiej, a WB Electronics S.A na dostawę ponad 400 zestawów amunicji krążącej WARMATE (*red: 1 zestaw = 10 szt. dronów z głowicami bojowymi = 4000 dronów z głowicami bojowymi), których dostawa zostanie zrealizowana do 2030r.

Wartość kontraktu wynosi ok. 1 mld zł netto. Jest to kolejne zamówienie na AK WARMATE dla Sił Zbrojnych RP.
Umowa jest finansowana ze środków Unii Europejskiej – SAFE.


***
Polski dron bojowy WARMATE
fot.: Agencja Uzbrojenia
Amunicja krążąca WARMATE jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia, w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. WARMATE może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jest w moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Operowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator posiada pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym.
Jeden zestaw AK WARMATE składa się z dziesięciu platform bojowych."
- poinformowała Agencja Uzbrojenia


O kolejnych podpisanych umowach poinformujemy niebawem.


Film podglądowy:

#MON #MinisterstwoObronyNarodowej #WP #WojskoPolskie #armia #żołnierz #żołnierze #bezpieczeństwo #SiłyZbrojneRP #AU #AgencjaUzbrojenia #SAFE #pożyczkaSAFE #mechanizmSAFE #PolskaZbrojna #UE #UniaEuropejska #WARMATE #BSP #dron #GrupaWB #WBGroup #WBElectronics
------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
-------------------------------------
Źródło informacji:
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/safe/tysiace-warmate-nadlatuje-dla-polskiej-armii/

poniedziałek, 5 stycznia 2026

AU | Duży kontrakt na system ochrony do wyrzutni Homar-K oraz systemy łączności dla haubic K9A1! Co dokładnie zamówiono? - szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.

------------------------------

Agencja Uzbrojenia | Duży kontrakt na system ochrony do wyrzutni Homar-K oraz systemy łączności dla haubic K9A1! Co dokładnie zamówiono? - szczegóły

-------------------------------------------------------------------------

Przeczytaj także:
Agencja Uzbrojenia | Haubice K9 otrzymają polskie wozy towarzyszące, podpisano umowę. Ile i za ile? - szczegóły


Choć umowę na ten sprzęt podpisano lekko ponad rok temu, to warto zaznaczyć że jest ona wieloletnia (nadal w trakcie realizacji) i bardzo ważna dla Wojska Polskiego.
"

24 grudnia 2024r. została podpisana umowa na pozyskanie bezzałogowych systemów powietrznych na potrzeby osłony dywizjonowych modułów ogniowych wyrzutni Homar-K.

Przedmiotem umowy, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A., jest dostawa 12 kompletów bezzałogowych systemów powietrznych FORCE PROTECTION, służących do prowadzenia powietrznego rozpoznania i osłony powietrznej rejonu działań dywizjonu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K.

Dodatkowo zamówienie obejmuje także dokompletowanie:

72 wyrzutni HOMAR-K ( AU | Podpisano kolejną umowę wykonawczą na zakup wyrzutni K239 Chunmoo, z polskimi Jelczami, systemem zarz. polem walki i łącznością. - FILM, szczegóły )
i cystern dystrybutorów paliwowych CD-10s ( AU | Wojsko Polskie podpisało kolejną umowę na dostawę polskich cystern CD-10. Ile i za ile? - szczegóły ) w sprzęt łączności,

- oraz pozyskanie partii uniwersalnych kalkulatorów artyleryjskich UKART-2 na potrzeby dmo haubic K9 ( MON / AU | Kolejna partia zakupionych w Korei armato-haubic K9A1 dla Wojska Polskiego jest już w Polsce! Ile kosztowały? - FOTO, FILM, szczegóły ) .

Wartość zamówienia wynosi ponad 499 mln zł brutto, a dostawy zostaną zrealizowane w latach 2025-2028.

W skład każdego kompletu FORCE PROTECTION wchodzą:

- 2 zestawy po 4 platformy bezzałogowych statków powietrznych klasy mini FlyEye,
- 5 zestawów po 4 platformy bsp klasy micro X-FRONTER,
- oraz 44 zestawy systemów rozpoznania radioelektronicznego FP-SPECTRE.

Umowa obejmuje również realizację szkoleń w ramach pakietu szkoleniowego oraz dostawę elementów pakietu logistycznego.

***
X-FRONTER to bezzałogowy statek powietrzny klasy mini przeznaczony jest do prowadzenia powietrznego rozpoznania obrazowego. Wśród nich wymienić można realizację zadań w zakresie: identyfikacji i rozpoznania celów, oceny skutków uderzeń, ochrony wojsk, wsparcia działań informacyjnych, prowadzenia rozpoznania oraz wsparcia działań operacyjnych. Pozwala na prowadzenie skrytych działań z powietrza wykonując obserwacje w paśmie widzialnym i podczerwieni, w dzień i w nocy, o każdej porze roku." - poinformowała Agencja Uzbrojenia

Obecnie spółki Grupy WB realizują wiele kontraktów dla SZ RP, a są to m.in.:

* dostawy wież ZSSW-30:
- Nowoczesny system ZSSW-30 trafi na polskie KTO Rosomak. Szef MON podpisał historyczny kontrakt. - szczegóły

* dostawa systemu Gladius:
- MON | Gladiusy za 2 MLD ZŁ dla Polskiej armii oraz WARMATE - od polskiej firmy WB GROUP. Podpisano umowę. - szczegół

* wieloletnia dostawa bezzałogówców FlyEye:
- AU | MSPO 2023/24: Kolejne tysiące polskich aparatów FlyEye trafią do Wojska Polskiego. Podpisano umowę wykonawczą! - szczegóły

* modyfikacja systemu kierowania ogniem:
- Agencja Uzbrojenia | Wojsko Polskie otrzyma zmodyfikowany System Kierowania Ogniem TOPAZ+. - szczegóły

* opracowanie dla MON nowej wersji systemu Gladius 2:
Agencja Uzbrojenia | WB Group opracuje drony uderzeniowe Gladius 2 dla Wojska Polskiego, podpisano umowę! - szczegóły


Film podglądowy:

#ForceProtection #WBElectronics #K239 #K239Chunmoo #K9 #Korea #KoreaPołudniowa #Polska #armia #WP #WojskoPolskie #żołnierz #żołnierze #MON #MinisterstwoObronyNarodowej #rakiety #Jelcz #PGZ #PolskaGrupaZbrojeniowa #Polskamoc #Polskagospodarka

-------------------------------------------------------------------------

Zdjęcie podglądowe:

-------------------------------------------------------------------------

Źródło informacji:
- opracowanie własne oraz materiały źródłowe
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/powietrzna-tarcza-dla-wyrzutni-rakietowych/

piątek, 6 maja 2022

MON | Gladiusy za 2 MLD ZŁ dla Polskiej armii oraz WARMATE - od polskiej firmy WB GROUP. Podpisano umowę. - szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.

----------------------------

MON | Gladiusy za 2 MLD ZŁ dla Polskiej armii oraz WARMATE - od polskiej firmy WB GROUP. Podpisano umowę. - szczegóły

---------------------------------------

Przeczytaj także:
Wojsko Polskie otrzyma kolejne Fly Eye od polskiej firmy WB Electronics. Podpisano umowę. - szczegóły


*** OSTATNIA AKTUALIZACJA - 17.12.2025 ***
***
2022

6 maja br., z udziałem Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, została zawarta, pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A., umowa na dostawę bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS

Minister Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę na dostawę bateryjnych modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych Gladius.

Przedmiotem umowy jest dostawa, na potrzeby Wojsk Rakietowych i Artylerii, 4 bateryjnych (początkowo planowano zakup trzech) modułów bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS wraz z pakietami szkoleniowym i logistycznym. Pakiet logistyczny obejmuje dostawę zestawów obsługowych oraz usługę serwisową bezzałogowych statków powietrznych, natomiast w ramach pakietu szkoleniowego, uwzględniającego szkolenia personelu, pozyskane zostaną treningowe bezzałogowe statki powietrzne oraz symulatory bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS.

Całkowita wartość umowy wynosi 2 mld zł brutto, a pierwsze dostawy elementów wchodzących w skład bateryjnych modułów GLADIUS zostaną zrealizowane już w 2022 r.

Bateryjne moduły bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych GLADIUS przeznaczone będą do precyzyjnego rażenia celów na donośność 100 km oraz prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza z wykorzystaniem rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5, wyposażonych w głowice optoelektroniczne umożliwiające rejestrację obrazu, zarówno w świetle dziennym jak i z wykorzystaniem termowizji. Rolę efektorów systemu będą pełniły uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne GLADIUS, zintegrowane z użytkowanym w Siłach Zbrojnych RP systemem kierowania ogniem TOPAZ. W skład bateryjnego modułu wejdą: wyrzutnie, wozy dowodzenia, amunicyjne i obsługi technicznej oraz zapas uderzeniowych bezzałogowych statków powietrznych GLADIUS.


DOSTAWA I

AKTUALIZACJA Z DNIA 27.02.2023r.:

"

15 grudnia 2022r. zostały zrealizowane dostawy pierwszych elementów wchodzących w skład bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS na potrzeby 18 Pułku Artylerii z Nowej Dęby.

W efekcie przedmiotowej dostawy artylerzyści z Żelaznej Dywizji odebrali 2 wyrzutnie bezzałogowych statków powietrznych oraz 2 treningowe bezzałogowe statki powietrzne GLADIUS. Umożliwi to rozpoczęcie szkolenia zespołów operatorskich zestawów GLADIUS przed kolejnymi dostawami elementów tego systemu. (...)" - przekazała Agencja Uzbrojenia

DOSTAWA II

AKTUALIZACJA Z DNIA 21.12.2023r.:

"

20 grudnia br. dostarczono do Sił Zbrojnych (SZ) RP kolejne elementy bezzałogowego systemu poszukiwawczo-uderzeniowego GLADIUS.
Przedmiotowa dostawa jest wynikiem pozytywnie przeprowadzonych testów obejmujących m.in. działanie bezzałogowych systemów poszukiwawczo-uderzeniowych z głowicą bojową. W konsekwencji do użytkownika przekazane zostały, zwiększając posiadane zdolności, kolejne elementy pierwszego bateryjnego modułu, w tym 4 treningowe uderzeniowe bezzałogowe statki powietrzne BSP-UT, 5 rozpoznawczych bezzałogowych statków powietrznych FT-5, 5 wyrzutni, 2 wozy dowodzenia oraz 3 wozy amunicyjne.
" - poinformowała AU

DOSTAWA III
AKTUALIZACJA - 17.12.2025r.
13 grudnia 2025r. - 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny pochwalił się w swoich social mediach otrzymaniem nowego systemu BSP "Gladius".
Producent systemu opublikował na swoich social-mediach galerię zdjęć z przekazania sprzętu.
Informując o otrzymaniu sprzętu 14. SPP załączył krótką rolkę filmową przedstawiającą dostarczony sprzęt.


DOSTAWA IV
AKTUALIZACJA - 19.12.2025r.:
"Do 1. Mazurskiej Brygady Artylerii wprowadzono kolejne elementy bezzałogowego systemu uderzeniowo-rozpoznawczego GLADIUS, znacząco rozszerzając możliwości prowadzenia działań obserwacyjnych i precyzyjnego rażenia."
- informację przekazała 16. Dywizja Zmechanizowana
Była to druga dostawa systemy Gladius w 2025r.

Dostawy kolejnych modułów mają zakończyć się w 26r.



SZCZEGÓŁY DOT. PODPISANIA UMOWY NA WARMATE - PONIŻEJ

Film przedstawiający działanie systemu bojowego systemu "GLADIUS":

Film z podpisania umowy:

Oprócz Gladuiusy także WARMATE

29 kwietnia br. została zawarta umowa pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a WB Electronics S.A. na dostawę inteligentnych systemów kierowanych do rażenia celów (amunicji krążącej) WARMATE.

Przedmiotem umowy jest dostawa kolejnych zestawów amunicji krążącej WARMATE, w wersjach bojowej i treningowej, w liczbie zapewniającej wymagane przez Siły Zbrojne RP bieżące zdolności operacyjne, wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Całkowita wartość umowy wynosi ok. 50 mln zł brutto, a dostawy zakontraktowanego sprzętu wojskowego, które rozpoczną się jeszcze w tym roku, zostaną zrealizowane w ciągu kilkunastu miesięcy.

Amunicja krążąca WARMATE jest przeznaczona do identyfikowania i rażenia , w zależności od zastosowanej głowicy, lekko opancerzonych celów bądź piechoty przeciwnika. WARMATE może być użytkowany jako samodzielny system, przenoszony przez żołnierzy bądź przewożony, jako element zintegrowany z pojazdem. System wyposażony jestw moduły sterujące, umożliwiające pełną automatyzację większości faz lotu oraz wspieranie operatora w fazie naprowadzania na cel. Operowanie latającym środkiem bojowym odbywa się w czasie rzeczywistym w oparciu o przekaz wideo z podsystemu obserwacyjnego. Operator posiada pełną kontrolę w zakresie wyboru trybu pracy systemu, pomiędzy wielorazowym trybem rozpoznawczym a jednorazowym trybem bojowym.

Film promocyjny WB Group:

#AU #AgencjaUzbrojenia #FlyEyE #WojskoPolskie #MON #MinisterstwoObronyNarodowej #WP #MariuszBłaszczak #GupaWB #WBGroup #WBElectronics #Gladius #Warmate

-----------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcie podglądowe:

-----------------------------------------------------------------------------------

Źródło informacji:
- https://x.com/16Dywizja/status/2001986002542530874
- facebook.com/reel/1278088291017671/
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/zelazna-dywizja-z-kolejnymi-gladiusami/
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/dostawy-pierwszych-elementow-systemu-gladius/
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/zestawy-gladius-dla-sil-zbrojnych-rp/
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/umowa-na-dostawy-amunicji-krazacej-warmate/