Łączna liczba wyświetleń

piątek, 8 lipca 2022

Nowoczesny system ZSSW-30 trafi na polskie KTO Rosomak. Szef MON podpisał historyczny kontrakt. - szczegóły

 TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.

----------------------------------------

Nowoczesny system ZSSW-30 trafi na polskie KTO Rosomak. Szef MON podpisał historyczny kontrakt. - szczegóły

-----------------------------------------------------------------------------------

Przeczytaj także:

Polska zbrojeniówka wyprodukuje i sprzeda haubice Krab dla Ukrainy. To rekordowy kontrakt eksportowy polskiego uzbrojenia. - szczegóły


Szczegóły dotyczące ilości zamawianych wież i wartości kontraktu poniżej.

***

5.07.2022 - OSTATNIA AKTUALIZACJA Z DNIA 14.15.2023r.

5 lipca br. na terenie zakładów zbrojeniowych w Stalowej Woli, z udziałem Wiceprezesa Rady Ministrów Ministra Obrony Narodowej, Pana Mariusza Błaszczaka, została podpisana umowa na dostawę zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 zintegrowanych z kołowymi transporterami opancerzonymi ROSOMAK.

Stronami umowy są Skarb Państwa – Agencja Uzbrojenia oraz konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. (lider) wraz z WB Electronics S.A., Rosomak S.A. oraz PGZ S.A.

Przedmiotem umowy jest pozyskanie 70 egz. zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 zintegrowanych z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR na potrzeby integracji z kołowymi transporterami opancerzonymi (KTO) ROSOMAK. Dodatkowo umowa zawiera pakiet logistyczny obejmujący części zamienne do każdej z zamówionych wież oraz pakiet szkoleniowy dla załóg.

Wartość umowy wynosi niecałe 1,7 mld złotych brutto, a dostawy zostaną zrealizowane do 2027 roku.


Zdalnie sterowany system wieżowy ZSSW-30 powstał w wyniku realizacji pracy rozwojowej na mocy umowy zawartej pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum w składzie: Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A., w efekcie której został opracowany prototyp wraz z dokumentacją techniczną. 

Zgodnie z przeznaczeniem ZSSW-30 będą służyły do zwalczania celów opancerzonych oraz obiektów i umocnień wykorzystywanych przez przeciwnika, a także będą przeznaczone do realizacji zadań wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych. Zastosowane systemy optoelektroniczne umożliwią realizację zadań niezależnie od pory doby, a także w trudnych warunkach atmosferycznych. Sprzęt został również przystosowany do funkcjonowania w trudnych warunkach klimatycznych.

Główne uzbrojenie ZSSW-30 stanowi armata automatyczna Bushmaster Mk.44S, która umożliwia prowadzenie ognia w trybie automatycznym i półautomatycznym, z wykorzystaniem pięciu różnych typów amunicji, w tym amunicji programowalnej. Uzbrojenie pomocnicze stanowi sprzężony z armatą zmodyfikowany 7,62 mm karabin maszynowy UKM-2000C. Dodatkowe uzbrojenie stanowi podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych SPIKE-LR. Uzbrojenie może być ładowane zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz pojazdu.

Dowódca i operator uzbrojenia mogą niezależnie od siebie obserwować, wykrywać, rozpoznawać i śledzić cele lądowe oraz powietrzne, w tym z wykorzystaniem funkcji autotrackera. Dodatkowo załoga może pracować w trybie „hunter-killer”, który polega na lokalizowaniu i identyfikacji celu przez dowódcę i przekazywaniu uchwyconego celu na wyświetlacz operatora uzbrojenia, celem jego namierzenia i zniszczenia.


Z dniem 4 lipca br. rozpoczynają się ponadto sprawdzenia, które wchodzą w zakres badań kwalifikacyjnych Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP). Ich pozytywne zakończenie umożliwi rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie uruchomienia produkcji seryjnej i zakontraktowania dostaw BWP BORSUK dla Sił Zbrojnych RP.

NBPWP jest rozwijany na podstawie umowy zawartej pomiędzy Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) a konsorcjum polskich podmiotów, którego liderem jest Huta Stalowa Wola S.A. Warto podkreślić, że 28 kwietnia br. zakontraktowane zostały dodatkowe cztery prototypy, które posłużą do przeprowadzenia sprawdzeń w otoczeniu systemowym, wyniki których z kolei przełożą się na implementację usprawnień w docelowej konfiguracji BWP BORSUK.

BWP BORSUK składa się z uniwersalnej modułowej platformy gąsienicowej (UMPG) i zdalnie sterowanego systemu wieżowego (ZSSW). Załogę stanowi 3 żołnierzy: dowódca, operator uzbrojenia oraz kierowca. Pojazd jest przeznaczony do transportu 6 żołnierzy w rejon pola walki, przy zapewnieniu odpowiedniego poziomu ochrony, jak również do realizacji zadań związanych ze wsparciem pododdziałów piechoty przy wykorzystaniu broni pokładowej. Pojazd, przy wykorzystaniu pokładowego systemu uzbrojenia, posiada możliwość zwalczania piechoty, pojazdów opancerzonych, celów powietrznych oraz innych obiektów wykorzystywanych przez przeciwnika, w każdych warunkach atmosferycznych i o każdej porze dnia. BWP BORSUK może również współdziałać z pododdziałami czołgów. Pojazd charakteryzuje się wysoką mobilnością i zdolnością do pokonywania przeszkód terenowych, w tym przeszkód wodnych pływaniem, a także może być eksploatowany w różnych warunkach klimatycznych. Prędkość maksymalna podczas przemieszczania się po drogach utwardzanych wynosi 65 km/h, a pływania 8 km/h. Masa bojowa w wariancie podstawowym wynosi 28 ton. - informuje Agencja Uzbrojenia

Kwota czerwcowego kontraktu wywołuje pewne kontrowersje. Wysoka cena jednostkowa wieży jest spowodowana tym, że zakład dopiero rozpoczyna produkcję seryjną tego typu uzbrojenia. W przyszłości kolejne zakupy wież powinny być tańsze.


AKTUALIZACJA Z DNIA 13.09.2022r.:

12 września br. w przestrzeni medialnej pojawiła się informacja jakoby KTO Rosomak wraz z wieżą ZSSW-30 miał utracić zdolność pływania, przekazał ją za pośrednictwem Twittera użytkownik o nazwie asimo2: "Już oficjalnie: Rosomak z ZSSW-30 (z dotychczasowym kadłubem) nie będzie mógł pływać."

Do tej informacji odniósł się także rzecznik Agencji uzbrojenia, ppłk. Krzysztof Płatek:
"W związku z faktem, że zdolność pływania w zmienionej konfiguracji nie była zadowalająca, pojazdy będą dostarczone bez wymogu pływalności."
Wozy prawdopodobnie w zamian zostaną "dopancerzone" tj. Rosomaki "w wersji Afgańskiej".

Rezygnacja ze zdolności pływania w przypadku KTO Rosomak z ZSSW-30 wynikają najprawdopodobniej z powodu przesunięcia środka ciężkości, gdyż nowy system wieżowy jest wyższy i mogłoby to powodować przewrócenie się pojazdu w wodzie.
Sytuacja ta ma dotyczyć tylko wozów KTO z ZSSW-30 z pierwszej partii produkcyjnej, gdyż chodzi o szybkie wprowadzenie ich do jednostek liniowych.
Późniejsze partie KTO Rosomak z ZSSW-30 mają mieć podtrzymaną zdolność pływania.


AKTUALIZACJA Z DNIA 14.12.2023r.:
"Nadchodzi nowa jakość w polskich Wojskach Lądowych! Pierwsze 5 KTO ROSOMAK ze Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym ZSSW-30 i ppk #SPIKE zawitały do Żelaznej Dywizji." - poinformowała Agencja Uzbrojenia

Filmy podglądowe PGZ:

#ZSSW30 #SpikeLR #UKM2000C #HSW #HutaStalowaWola #StalowaWola #WBElectronics #ZMTarnów #ZakładyMechaniczneTarnów #Tarnów #KTORosomak  #Rosomak #RosomakSA #PGZ #PolskaGrupaZbrojeniowa #AU #AgencjaUzbrojenia #WP #WojskoPolskie #MON #MinisterstwoObronyNarodowej #NBPWP #Borsuk #BWPBorsuk #NPBWPBorsuk #NCBiR #NarodoweCentrumBadańiRozwoju #Polskagospodarka #Polskamoc

-----------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcie podglądowe:

-----------------------------------------------------------------------------------

Źródło informacji:
- https://twitter.com/AgencjaUzbr/status/1735246409211781529
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/nowoczesne-systemy-wiezowe-dla-kto-rosomak/