TEMAT: Bezpieczeństwo Gospodarcze - eksport.
--------------------
MSZ kolejny raz skredytował Mongolii ambulanse polskiej produkcji. Kto je dostarczył i za ile? - szczegóły
------------------------------------
Przeczytaj także:
- Wojsko zamówiło najnowszy, polski system antydronowy "SAN". Co dostarczą polskie firmy i za ile? - szczegóły
Podczas przeszukiwania Internetu w celu znalezienia informacji na temat eksportu polskich firm produkujących zabudowy ambulansów, wozów strażackich i innych pojazdów specjalnych dotarliśmy do kilku ciekawych informacji pochodzących sprzed kilku lat.
Są to jednak informacje na tyle ciekawe, że z kronikarskiego obowiązku musimy się z Wami podzielić Naszym opracowaniem na ten temat.
W związku z tym prezentujemy Wam komunikat prasowy polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych dotyczący eksportu polskich ambulansów do Mongolii...
| Oficjalne przekazanie ambulansów polskiej produkcji. fot.: MSZ |
Ambulanse zaprojektowane przez firmę Stolarczyk dla Ministerstwa Zdrowia Mongolii zostały oficjalnie przekazane w dniu 20 maja.
(*red: 2024 roku);W ramach kontraktu o wartości 4,1 mln EUR finansowanego ze środków kredytu pomocy wiązanej udzielonego na podstawie polsko-mongolskiej umowy międzyrządowej Mongolia otrzyma 33 ambulanse i 2 wozy techniczne na potrzeby Ministerstwa Zdrowia.
| Oficjalne przekazanie ambulansów polskiej produkcji. fot.: MSZ |
Stronę mongolską podczas uroczystego przekazania pierwszych 20 pojazdów reprezentował Minister Zdrowia B. Chinzorig."
Karetki zostały zabudowane przez polską firmę "STOLARCZYK" z Kielc na podwoziu MAN-ów TGE 3.180 - co ciekawe pojazdy te są produkowane we Wrześni w województwie Wielkopolskim.
Nie jest to jedyny tego typu kredyt udzielony Mongolii na zakup polskiego sprzętu.
Podobne miały miejsce w latach 2017-2023 co szczegółowo opisaliśmy w poniższym artykule wraz ze zdjęciami:
- (miejsce na tekst)
Więcej polskiego, "ratowniczego" i zbrojeniowego eksportu!
Warto przy tej okazji nadmienić, że obecnie - czyli już w 2026r. polscy producenci dokonują komercyjnego eksportu wyrobów koncesjonowanych przez MSWiA, czyli polskich pojazdów specjalnych:
![]() |
| zdj. podglądowe |
* ambulanse dla czeskiego MON:
- [TYLKO U NAS!] Czeski MON zamówił ambulanse polskiej produkcji od Auto-Form! Ile, jakie i za ile? - szczegóły
* ambulanse dla czeskiego Ministerstwa Zdrowia:
- [TYLKO U NAS!] Czeskie Pogotowie Ratunkowe zamówiło kolejne ambulanse polskiej produkcji. Jakie, ile i za ile? - szczegóły
* śmigłowce ratownicze dla czeskiego MSW:
- Czeskie MSW zamówiło S-70M Black Hawk z Mielca! Ile i za ile? - szczegóły
Pozostając przy eksporcie koncesjonowanym warto nadmienić, że obecnie są realizowane kontrakty także na eksport polskiego uzbrojenia:
* polskie zestawy przeciwlotnicze Piorun dla Szwecji:
- Szwecja zamówiła polskie PIORUNY. - szczegóły
* polska broń palna i moździerze do Afryki:
- Państwo z Afryki zamówiło polskie moździerze, karabiny od ZM Tarnów oraz amunicję. - szczegóły
Niebawem opublikujemy kolejne nasze opracowania dotyczące polskiego eksportu wyrobów koncesjonowanych, np. pojazdów specjalnych (ratowniczych) oraz broni innego sprzętu wojskowego.
ZAKAZ kopiowania materiałów publikowanych w tym artykule w całości lub we fragmentach bez zgody autora.
Dotyczy to zwłaszcza administratora strony "Pojazdy Służb Mundurowych", który udostępnia treść naszych publikacji / opracowań tekstów jako własną twórczość.
Film podglądowy:
#MSZ #MinisterstwoSprawZagranicznych #Mongolia #Polska #ambulans #karetka #karetki #wózstrażacki #wozystrażackie #Stolarczyk #Kielce #Świętokrzyskie #Września #Wielkopolskie #Polskamoc #eksport #kredyt
------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
-
-------------------------------------
Źródło informacji:
- opracowanie własne na podstawie materiałów źródłowych
- https://www.gov.pl/web/mongolia/przekazanie-polskich-ambulansow
.jpg)