Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 14 sierpnia 2023

MON | Ciężkie Bojowe Wozy Piechoty dla Wojska Polskiego jednak z polskiej zbrojeniówki. Powstaną na podwoziu znanego i sprawdzonego Kraba. - szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.
----------------------------------------
MON | Ciężkie Bojowe Wozy Piechoty dla Wojska Polskiego jednak z polskiej zbrojeniówki. Powstaną na podwoziu znanego i sprawdzonego Kraba. - szczegóły
-----------------------------------------------------------------------------------
Przeczytaj także:

***
"

14 sierpnia br. w Warszawie Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na zakup z dostosowaniem Ciężkich Bojowych Wozów Piechoty (CBWP).


Fot: Agencja Uzbrojenia
Wizualizacja CBWP przypomina wyglądem
koreański AS-21 Red Back
Przedmiotem umowy ramowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Konsorcjum w składzie Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz Huta Stalowa Wola S.A., jest dostawa kilkuset Ciężkich Bojowych Wozów Piechoty (CBWP).

Realizacja przedmiotowej umowy ramowej na dostawę CBWP będzie skutkowała zakupem z dostosowaniem. Pozwoli to na dostawy pierwszych CBWP do Sił Zbrojnych RP w 2025 roku wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym. Umowa uwzględnia również rozbudowę infrastruktury produkcyjnej i serwisowej.

Ciężki Bojowy Wóz Piechoty powstanie poprzez integrację podwozia wykonanego z wykorzystaniem elementów samobieżnej haubicy KRAB ze zdalnie sterowanym systemem wieżowym ZSSW, uzbrojonym w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Głównym zadaniem CBWP będzie rażenie celów opancerzonych i nieopancerzonych, obezwładnianie i niszczenie odkrytych środków ogniowych, siły żywej oraz schronów i umocnień polowych w bezpośredniej styczności z przeciwnikiem.

Pojazd umożliwi transport trzyosobowej załogi i 8 żołnierzy desantu oraz zapewni wsparcie ogniowe transportowanej drużynie w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Przeznaczony do współdziałania z pododdziałami wojsk pancernych CBWP będzie odznaczał się wysokim poziomem ochrony balistycznej i przeciwminowej, a także możliwościom trakcyjnym." - poinformowała w komunikacie Agencja Uzbrojenia

[ ANALIZA ]

Według MON zamówionych ma zostać 700 pojazdów choć początkowo była o zakupie 250 szt. CBWP z Korei Południowej.
Ilość CBWP planowanych do zakupu dość znacznie wzrosła, gdyby zamówiono 700 pojazdów tego typu w wersji bojowej z wieżą, można by tymi pojazdami wyposażyć aż 12 batalionów. MON oraz AU nie określiły natomiast czy wśród liczby 700 szt. znajdą się CBWP w wersjach specjalistycznych np.: wozy ewakuacji medycznej (WEM), wozy zabezpieczenia technicznego (WZT) czy też wozy dowodzenia (WD) i inne...
Z nieoficjalnych źródeł udało się nam dowiedzieć, że oprócz wieży ZSSW-30 nowy CBWP ma mieć pewne elementy wspólne z NBWP Borsuk np. siedziska dla załogi i inne elementy.

W tym samym dniu Agencja Uzbrojenia podpisała także umowy na zakup:

* NKTO SERWAL - Nowy Kołowy Transporter Opancerzony "SERWAL":

Agencja Uzbrojenia | PGZ opracuje następcę Rosomaka. Podpisano umowę w programie "SERWAL". - szczegóły

* LPR - Lekki Pojazd Rozpoznawczy:

Agencja Uzbrojenia | Koreańskie 'humvee" trafią do Wojska Polskiego, dostarczy je polski Rosomak! - szczegóły

Film z konferencji podpisania umów na zakup pojazdów:
***
28.02.2023

28 lutego 2023r. w Hucie Stalowa Wola Mariusz Błaszczak, szef MON, V-ce Premier poinformował o tym, że resort Obrony Narodowej planuje zlecić HSW opracowanie i dostarczenie dla Wojska Polskiego, ciężkich Bojowych Wozów Piechoty opracowanych na podwoziu K-9 Thunder, czyli na podwoziu produkowanego w Polsce Kraba oraz zamówionych w Korei południowej haubic K-9A1.

Informację tą za pośrednictwem Twittera potwierdził także ppłk. Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia w następującym komunikacie:

"Zamówienie BWP BORSUK to nie jedyne zadanie jakie trafia do HSW S.A. w zakresie sprzętu na potrzeby wojsk zmechanizowanych. Jeszcze w tym roku Agencja Uzbrojenia planuje skierować zamówienie na "ciężki" BWP, który ma powstać w oparciu o platformę K9 THUNDER i wieżę ZSSW-30."

Początkowo wojsko testowało koreański wóz AS-21 Redback oraz amerykańskie Bradleye. Ostatecznie zdecydowano się na wyrób polskiej produkcji. Nie wiadomo jednak kiedy wojsko zamówi i otrzyma pierwsze polskie Ciężkie Bojowe Wozy Piechoty. MON planował zakup około 250 szt. tego typu pojazdów, mają one współpracować z zamówionymi w USA czołgami Abrams, także w ilości 250 szt.

Podczas tego wydarzenia, w tym samym dniu podpisano także umowę na zakup Nowego Bojowego Wozu Piechoty (NBWP) Borsuk dla Wojska Polskiego:


Film z konferencji podczas której Mariusz Błaszczak informuje o decyzji w sprawie Ciężkiego Bojowego Wozu Piechoty:
#UMPG #UniwersalnaModułowaPlatformaGąsienicowa #LPGHydro #LekkiePodwozieGąsieniczowe #CBWP #CiężkiBojowyWózPiechoty #PGZ #MON #AU #PolskaGrupaZbrojeniowa #MinisterstwoObronyNarodowej #AgencjaUzbrojenia #HSW #HutaStalowaWola #Armia #WojskoPolskie #żołnierz #żołnierze
-----------------------------------------------------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
-----------------------------------------------------------------------------------
Źródło informacji:
- opracowanie własne na podstawie materiałów źródłowych
- https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/umowy-zatwierdzone-kolejne-wozy-bojowe-wzmocnia-potencjal-wojsk-ladowych
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/ciezkie-bojowe-wozy-piechoty-dla-sil-zbrojnych-rp/
- https://twitter.com/krzysztof_atek/status/1630532129011511296 (CBWP)
- https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/podpisanie-umowy-ramowej-na-dostawy-bojowych-wozow-piechoty-borsuk-oraz-wozow-specjalistycznych-dla-sz-rp