Łączna liczba wyświetleń

piątek, 15 września 2023

AU | 486 HIMARS-ów dla Wojska Polskiego na podwoziu ciężarówek Jelcz? Podpisano umowę ramową. Będzie ich mniej, wyjaśniamy dlaczego! - szczegóły

 TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.

----------------------------------------

MON / AU | 486 wyrzutni Homar dla Wojska Polskiego na podwoziu ciężarówek Jelcz? Podpisano umowę ramową! - szczegóły

-----------------------------------------------------------------------------------

Przeczytaj także:

MON | Podano lokalizacje baz dla polskich FA-50 oraz F35!- szczegóły


"

11 września br. Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na pozyskanie elementów wyrzutni rakietowych M142 HIMARS na potrzeby systemu HOMAR-A.

Przedmiotem umowy ramowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Lockheed Martin, jest dostawa 486 wyrzutni na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej systemu HOMAR-A, a także pakietów logistycznego i szkoleniowego. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne. Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest już pod koniec 2025 r.

Realizacja programu HOMAR-A będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi, w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi.

Korzystając z doświadczeń wynikających z realizacji I fazy programu WISŁA oraz wcześniej realizowanych programów artyleryjskich, planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw wozów: dowodzenia, zabezpieczenia technicznego, amunicyjnych oraz ewakuacji technicznej.

Realizacja programu HOMAR-A zakłada również transfer technologii, który będzie realizowany w oparciu o współpracę przemysłową, zapewniając maksymalną, możliwą polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację elementów wyrzutni M142 HIMARS z podwoziami JELCZ oraz polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ. Planowane jest także pozyskanie technologii wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS.

Obecna umowa stanowi kamień milowy w procesie pozyskiwania przez wojska rakietowe i artylerii zdolności rakietowych, obejmujących rażenie celów przeciwnika w obszarze działań operacyjnych (do 300 km). (...)

"Aktualnie realizowana umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wyrzutni rakietowych HOMAR-A, w „konfiguracji amerykańskiej”, została podpisana w lutym 2019 r.(...)" - poinformowała Agencja Uzbrojenia

Umowa ramowa oznacza to, że Wojsko Polskie nie musi w pełni wykorzystywać całego pakietu zakupowego i może go dowolnie konfigurować. W skrócie oznacza to, że MON może kupić znacznie mniej wyrzutni niż zapowiada.

Wyrażenie zgody na sprzedaż 500 (wraz z tymi pozyskanymi w 2019r.), a dokładniej 486 wyrzutni nie oznacza że polski MON zakupi taką ilośc. Najprawdopodobniej zostanie kupiona różnica brakujących, czyli na prostym matematycznym przykładzie:

486 wyrzutni (z zapytania ofertowego wysłanego do USA w kwietniu 2022r.) - 218 wyrzutni Chunmoo (zakontraktowanych w listopadzie 2022r.) = co oznacza, że polski MON potencjalnie/szacunkowo może zamówić minimum 286 wyrzutni Himars. Nie 486 jak podają podchwytliwie polskie media.

Wycena 40 mld $ dotyczy zapytania ofertowego wysłanego w kwietniu 2022r. do USA, jeszcze przed listopadowym (2022) zakupem wyrzutni K239 Chunmoo.

Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego - 2023, zaprezentowano jeden z pierwszych prototypowych Jelczy zamówionych przez Agencję Uzbrojenia w 2022r. jako nośnik WWR. Dotychczas powstały wersje z napędami 6x6 i 8x8.:

***

MON / AU: 486 wyrzutni Homar dla Wojska Polskiego na podwoziu ciężarówek Jelcz? Będzie ich mniej, wyjaśniamy dlaczego! - szczegóły

***

AKTUALIZACJA 08.02.2023r.:

"Wielkie wzmocnienie polskiej artylerii coraz bliżej. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars. Większość z nich będzie zamontowanych na polskich ciężarówkach. Zakupimy również zapas amunicji. Przystępujemy do negocjacji cenowych." - przekazał szef MON, Mariusz Błaszczak
Pakiet wyceniono na około 50 MLD złotych.

Wyrażenie zgody na sprzedaż 500 (wraz z tymi pozyskanymi w 2019r.), a dokładniej 486 wyrzutni nie oznacza że polski MON zakupi taką ilośc. Najprawdopodobniej zostanie kupiona różnica brakujących, czyli na prostym matematycznym przykładzie:

486 wyrzutni (z zapytania ofertowego wysłanego do USA w kwietniu 2022r.) - 218 wyrzutni Chunmoo (zakontraktowanych w listopadzie 2022r.) = co oznacza, że polski MON potencjalnie/szacunkowo może zamówić minimum 286 wyrzutni Himars. Nie 486 jak podają podchwytliwie polskie media.

Wycena 40 mld $ dotyczy zapytania ofertowego wysłanego w kwietniu 2022r. do USA, jeszcze przed listopadowym (2022) zakupem wyrzutni K239 Chunmoo.

Zgoda na eksport zawiera 18 kompletnych wyrzutni na podwoziach Oshkosh M1140, 45 rakiet ATACMS, 461 kontenerów z rakietami GMLRS-AW, 521 kontenerów z rakietami GMLRS-U oraz 532 kontenerów z rakietami GMLRS-ER AW (pociski o zwiększonym zasięgu). Ponadto przewidziana jest sprzedaż 468 wyrzutni Launcher-Loader Module Kit, które mają być osadzone na produkowanych w Polsce, podwoziach polskich samochodów ciężarowych wysokiej mobilności Jelcz. Do tego zaplanowano dostawy niskokosztowych pocisków szkolnych o zmniejszonym zasięgu, a także sprzętu łączności i wsparcia.

Komunikat Departamentu Obrony USA nie zawiera jednak informacji o planowanej sprzedaży pojazdów wsparcia systemu, co może oznaczać że polskie MON rozważa ich dostarczenie przez polski przemysł obronny - PPO.

***

MON / AU: 486 wyrzutni Homar dla Wojska Polskiego na podwoziu ciężarówek Jelcz? Agencja Uzbrojenia ujawnia szczegóły planowanego zakupu.

***

2022

"Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe LOR dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 #HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu #HOMAR. Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką." - poinformował 26 maja za pośrednictwem mediów społecznościowych szef MON, Mariusz Błaszczak


Jak wiemy, chodzi dokładnie o ilość 486 wyrzutni, szczegóły na temat planowanego zakupu przekazała Agencja Zbrojenia w swoim komunikacie.

26 maja br., Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) dotyczące pozyskania 486 wyrzutni na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR.

zdj. podglądowe
Wystosowanie zapytania ofertowego (LOR – Letter of Request) stanowi kontynuację procesu pozyskiwania przez wojska rakietowe i artylerii zdolności rakietowych, obejmujących rażenie celów przeciwnika w obszarze działań operacyjnych (do 300 km).

Realizacja programu HOMAR będzie odbywać się na podobnych zasadach, jak realizacja programu WISŁA, czyli będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi, w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi, z czego podpisanie umów dla pierwszego nowodostarczanego dywizjonu przewidywane jest na przełomie roku, a zakończenie procesu kontraktowania powinno nastąpić do końca 2023 r. lub na początku 2024 r.

W ramach umów zawartych ze stroną amerykańską pozyskany zostanie sprzęt wojskowy na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR, obejmujący przede wszystkim 486 wyrzutni M142 HIMARS, a także pakiet logistyczny i szkoleniowy. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne.

Korzystając z doświadczeń wynikających z realizacji I fazy programu WISŁA oraz wcześniej realizowanych programów artyleryjskich planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw: wozów dowodzenia, wozów zabezpieczenia technicznego, wozów amunicyjnych oraz wozów ewakuacji technicznej.

zdj. podglądowe
Realizacja programu HOMAR zakłada również transfer technologii, który będzie realizowany w oparciu o współpracę przemysłową, zapewniając maksymalną, możliwą polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację wyrzutni M142 HIMARS z polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ oraz jej integrację z podwoziami JELCZ. Planowane jest także pozyskanie technologii dotyczącej wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS oraz przeprowadzenie polonizacji dywizjonowego modułu ogniowego HOMAR zakontraktowanego w 2019 r.

Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest od 2025 r.

***

Umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wyrzutni rakietowych HOMAR, w „konfiguracji amerykańskiej”, została podpisana w lutym 2019 r. W jej efekcie do Sił Zbrojnych RP trafi 18 wyrzutni bojowych i 2 do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej (LCRR). Zamówienie obejmuje również pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne oraz wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Dostawy elementów tego systemu rozpoczną się w br., a same wyrzutnie trafią do Polski w 2023 r.

Wyrzutnie rakietowe HOMAR zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System HOMAR będzie wykorzystywał amunicję rakietową (naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej) zdolną do precyzyjnego rażenia celów na dystansach do 70 km, przy wykorzystaniu amunicji GMLRS oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km, za pomocą pocisków rakietowych ATACMS. - czytamy na stronie AU


13 lutego 2019r. szef Ministerstwo Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak podpisał dokument potwierdzający zawarcie umowy na zakup dla polskiego wojska dywizjonowego modułu ogniowego Homar.Wydarzenie odbyło się w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Wiceprezydenta USA Michaela Pence’a.
Więcej szczegółów dot. zakupu HIMMARSów w 2019r. przeczytasz klikając TUTAJ

Ciekawostka:

- Agencja Uzbrojenia ujawnia więcej szczegółów o zakupie kolejnych Patriotów, w tym o offsecie dla Polskiego Przemysłu. - szczegóły

#NATO #SiłyZbrojne #Polska #HIMMARS #MON #WP #MinisterstwoObronyNarodowej #WojskoPolskie #armia #Wojsko #wojskowość #żołnierz #żołnierze #prezydent #AndrzejDuda #MariuszBłaszczak #obrona #wojna #Polska #USA #StanyZjednoczone

-----------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcie podglądowe:

- Fotografia Ratownicza 112

-----------------------------------------------------------------------------------

Źródło informacji:

- tekst własny

- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/himars-na-przystawke-homar-jako-danie-glowne/

- https://twitter.com/mblaszczak/status/1623071242482745347

- https://twitter.com/mblaszczak/status/1529754207284301827

- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/realizacja-programu-homar/