TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.
----------------------------------------
MON / AU | 486 wyrzutni Homar dla Wojska Polskiego na podwoziu ciężarówek Jelcz? Podpisano umowę ramową! - szczegóły
-----------------------------------------------------------------------------------
Przeczytaj także:
- MON | Podano lokalizacje baz dla polskich FA-50 oraz F35!- szczegóły
"
11 września br. Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na pozyskanie elementów wyrzutni rakietowych M142 HIMARS na potrzeby systemu HOMAR-A.
Przedmiotem umowy ramowej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a Lockheed Martin, jest dostawa 486 wyrzutni na potrzeby 27 dywizjonów artylerii rakietowej systemu HOMAR-A, a także pakietów logistycznego i szkoleniowego. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne. Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest już pod koniec 2025 r.
Realizacja programu HOMAR-A będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi, w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi.
Korzystając z doświadczeń wynikających z realizacji I fazy programu WISŁA oraz wcześniej realizowanych programów artyleryjskich, planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw wozów: dowodzenia, zabezpieczenia technicznego, amunicyjnych oraz ewakuacji technicznej.
Realizacja programu HOMAR-A zakłada również transfer technologii, który będzie realizowany w oparciu o współpracę przemysłową, zapewniając maksymalną, możliwą polonizację systemu poprzez zastosowanie polskich elementów, obejmujących przede wszystkim integrację elementów wyrzutni M142 HIMARS z podwoziami JELCZ oraz polskim zintegrowanym systemem zarządzania walką TOPAZ. Planowane jest także pozyskanie technologii wybranego pocisku rakietowego wykorzystywanego przez systemy HIMARS.
Obecna umowa stanowi kamień milowy w procesie pozyskiwania przez wojska rakietowe i artylerii zdolności rakietowych, obejmujących rażenie celów przeciwnika w obszarze działań operacyjnych (do 300 km). (...)
"Aktualnie realizowana umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wyrzutni rakietowych HOMAR-A, w „konfiguracji amerykańskiej”, została podpisana w lutym 2019 r.(...)" - poinformowała Agencja Uzbrojenia
Umowa ramowa oznacza to, że Wojsko Polskie nie musi w pełni wykorzystywać całego pakietu zakupowego i może go dowolnie konfigurować. W skrócie oznacza to, że MON może kupić znacznie mniej wyrzutni niż zapowiada.
Wyrażenie zgody na sprzedaż 500 (wraz z tymi pozyskanymi w 2019r.), a dokładniej 486 wyrzutni nie oznacza że polski MON zakupi taką ilośc. Najprawdopodobniej zostanie kupiona różnica brakujących, czyli na prostym matematycznym przykładzie:
486 wyrzutni (z zapytania ofertowego wysłanego do USA w kwietniu 2022r.) - 218 wyrzutni Chunmoo (zakontraktowanych w listopadzie 2022r.) = co oznacza, że polski MON potencjalnie/szacunkowo może zamówić minimum 286 wyrzutni Himars. Nie 486 jak podają podchwytliwie polskie media.
Wycena 40 mld $ dotyczy zapytania ofertowego wysłanego w kwietniu 2022r. do USA, jeszcze przed listopadowym (2022) zakupem wyrzutni K239 Chunmoo.
***
MON / AU: 486 wyrzutni Homar dla Wojska Polskiego na podwoziu ciężarówek Jelcz? Będzie ich mniej, wyjaśniamy dlaczego! - szczegóły
***
AKTUALIZACJA 08.02.2023r.:
"Wielkie wzmocnienie polskiej artylerii coraz bliżej. Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce prawie 500 wyrzutni Himars. Większość z nich będzie zamontowanych na polskich ciężarówkach. Zakupimy również zapas amunicji. Przystępujemy do negocjacji cenowych." - przekazał szef MON, Mariusz Błaszczak
Pakiet wyceniono na około 50 MLD złotych.
Wyrażenie zgody na sprzedaż 500 (wraz z tymi pozyskanymi w 2019r.), a dokładniej 486 wyrzutni nie oznacza że polski MON zakupi taką ilośc. Najprawdopodobniej zostanie kupiona różnica brakujących, czyli na prostym matematycznym przykładzie:
486 wyrzutni (z zapytania ofertowego wysłanego do USA w kwietniu 2022r.) - 218 wyrzutni Chunmoo (zakontraktowanych w listopadzie 2022r.) = co oznacza, że polski MON potencjalnie/szacunkowo może zamówić minimum 286 wyrzutni Himars. Nie 486 jak podają podchwytliwie polskie media.
Wycena 40 mld $ dotyczy zapytania ofertowego wysłanego w kwietniu 2022r. do USA, jeszcze przed listopadowym (2022) zakupem wyrzutni K239 Chunmoo.
Zgoda na eksport zawiera 18 kompletnych wyrzutni na podwoziach Oshkosh M1140, 45 rakiet ATACMS, 461 kontenerów z rakietami GMLRS-AW, 521 kontenerów z rakietami GMLRS-U oraz 532 kontenerów z rakietami GMLRS-ER AW (pociski o zwiększonym zasięgu). Ponadto przewidziana jest sprzedaż 468 wyrzutni Launcher-Loader Module Kit, które mają być osadzone na produkowanych w Polsce, podwoziach polskich samochodów ciężarowych wysokiej mobilności Jelcz. Do tego zaplanowano dostawy niskokosztowych pocisków szkolnych o zmniejszonym zasięgu, a także sprzętu łączności i wsparcia.
Komunikat Departamentu Obrony USA nie zawiera jednak informacji o planowanej sprzedaży pojazdów wsparcia systemu, co może oznaczać że polskie MON rozważa ich dostarczenie przez polski przemysł obronny - PPO.
***
MON / AU: 486 wyrzutni Homar dla Wojska Polskiego na podwoziu ciężarówek Jelcz? Agencja Uzbrojenia ujawnia szczegóły planowanego zakupu.
***
2022
"Zwiększamy zdolności wojsk rakietowych i artylerii! Podpisałem zapytanie ofertowe LOR dot. pozyskania około 500 wyrzutni M142 #HIMARS na potrzeby ponad 80 baterii systemu #HOMAR. Planujemy wysoki poziom polonizacji sprzętu i jego integrację z polskim systemem zarządzania walką." - poinformował 26 maja za pośrednictwem mediów społecznościowych szef MON, Mariusz Błaszczak
Jak wiemy, chodzi dokładnie o ilość 486 wyrzutni, szczegóły na temat planowanego zakupu przekazała Agencja Zbrojenia w swoim komunikacie.
26 maja br., Polska przekazała stronie amerykańskiej szczegółowe zamówienie (Letter of Request) dotyczące pozyskania 486 wyrzutni na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR.
zdj. podglądowe |
Realizacja programu HOMAR będzie odbywać się na podobnych zasadach, jak realizacja programu WISŁA, czyli będzie obejmowała podpisanie poszczególnych umów wykonawczych zarówno z podmiotami amerykańskimi, w tym na dostawy amunicji, jak i polskimi, z czego podpisanie umów dla pierwszego nowodostarczanego dywizjonu przewidywane jest na przełomie roku, a zakończenie procesu kontraktowania powinno nastąpić do końca 2023 r. lub na początku 2024 r.
W ramach umów zawartych ze stroną amerykańską pozyskany zostanie sprzęt wojskowy na potrzeby ponad 80 baterii systemu HOMAR, obejmujący przede wszystkim 486 wyrzutni M142 HIMARS, a także pakiet logistyczny i szkoleniowy. Strona amerykańska zapewni również wsparcie techniczne.
Korzystając z doświadczeń wynikających z realizacji I fazy programu WISŁA oraz wcześniej realizowanych programów artyleryjskich planowane jest udzielenie zamówień polskim podmiotom przemysłowym w zakresie dostaw: wozów dowodzenia, wozów zabezpieczenia technicznego, wozów amunicyjnych oraz wozów ewakuacji technicznej.
zdj. podglądowe |
Zgodnie z przyjętym harmonogramem rozpoczęcie dostaw przewidywane jest od 2025 r.
***
Umowa na dostawę pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wyrzutni rakietowych HOMAR, w „konfiguracji amerykańskiej”, została podpisana w lutym 2019 r. W jej efekcie do Sił Zbrojnych RP trafi 18 wyrzutni bojowych i 2 do szkolenia M142 HIMARS wraz z zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej (LCRR). Zamówienie obejmuje również pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne oraz wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Dostawy elementów tego systemu rozpoczną się w br., a same wyrzutnie trafią do Polski w 2023 r.
Wyrzutnie rakietowe HOMAR zapewnią niezbędne wsparcie ogniowe na rzecz Wojsk Lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System HOMAR będzie wykorzystywał amunicję rakietową (naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej) zdolną do precyzyjnego rażenia celów na dystansach do 70 km, przy wykorzystaniu amunicji GMLRS oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km, za pomocą pocisków rakietowych ATACMS. - czytamy na stronie AU
13 lutego 2019r. szef Ministerstwo Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak podpisał dokument potwierdzający zawarcie umowy na zakup dla polskiego wojska dywizjonowego modułu ogniowego Homar.Wydarzenie odbyło się w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Wiceprezydenta USA Michaela Pence’a.
Więcej szczegółów dot. zakupu HIMMARSów w 2019r. przeczytasz klikając TUTAJ
Ciekawostka:
#NATO #SiłyZbrojne #Polska #HIMMARS #MON #WP #MinisterstwoObronyNarodowej #WojskoPolskie #armia #Wojsko #wojskowość #żołnierz #żołnierze #prezydent #AndrzejDuda #MariuszBłaszczak #obrona #wojna #Polska #USA #StanyZjednoczone
-----------------------------------------------------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
-----------------------------------------------------------------------------------
Źródło informacji:
- tekst własny
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/himars-na-przystawke-homar-jako-danie-glowne/
- https://twitter.com/mblaszczak/status/1623071242482745347
- https://twitter.com/mblaszczak/status/1529754207284301827
- https://www.wojsko-polskie.pl/au/articles/aktualnosci/realizacja-programu-homar/