Łączna liczba wyświetleń

środa, 13 lutego 2019

MON | Wyrzutnie HIMARS Wojska Polskiego strzelają na polskim poligonie! Odebrano kolejne zestawy. - FILMY, szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo Narodowe.
--------------------------------------
13 lutego 2019r. szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak podpisał dokument potwierdzający zawarcie umowy na zakup dla polskiego wojska dywizjonowego modułu ogniowego Homar. 
Wydarzenie odbyło się w obecności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Wiceprezydenta USA Michaela Pence’a.
------------------------------------------------
Przeczytaj także:

AKTUALIZACJA Z DNIA 22.11.2024r.:
"Pierwszy etap dostaw wyrzutni Homar-A zakończony. Dziś rano do Polski przyleciał samolot specjalny wiozący m.in. dwie wyrzutnie Himars dla systemu Homar-A. Są one przystosowane do szkolenia załóg przygotowujących się do służby w dywizjonowym module ogniowym." - poinformował Paweł Bejda, Sekretarz Stanu z MON

AKTUALIZACJA Z DNIA 22.11.2023r.:
"Kolejne wyrzutnie pierwszego dmo HOMAR-A już w Polsce. Po prawie półroczu, w polskim porcie w Świnoujściu zameldowało się 11 wieloprowadnicowych wyrzutni M142 HIMARS, zamówionych dla Wojsko Polskie w ramach umowy z 2019 roku. Rozładunek sprzętu wojskowego wciąż trwa." - poinformowała Agencja Uzbrojenia
SZCZEGÓŁY ZAKUPU TJ. CENA I ILOŚĆ OPISANO PONIŻEJ
***
AKTUALIZACJA Z DNIA 30.07.2023r.:
"Do Polski trafiły 2 kolejne wyrzutnie M142 HIMARS oraz kolejne elementy systemu PATRIOT/IBCS. Dostawy te realizowane są w ramach programów Homar i Wisła, które mają na celu znaczące wzmocnienie polskiej artylerii rakietowej i obrony powietrznej." - poinformował 24 maja 2023r. za pośrednictwem mediów społecznościowych, minister Obrony Narodowej - Mariusz Błaszczak

W lipcu 2023r. odbyło się pierwsze strzelanie z użyciem polskich systemów rakietowych HIMARS na polskim poligonie w Toruniu:

SZCZEGÓŁY ZAKUPU TJ. CENA I ILOŚĆ OPISANO PONIŻEJ

***
MON | Wyrzutnie HIMARS dla Wojska Polskiego. Odebrano już pierwsze zestawy! - FILM, szczegóły
***
AKTUALIZACJA Z DNIA 15.05.2023r.:
Z informacji przekazanych za pośrednictwem mediów społecznościowych przez rzecznika Agencji Uzbrojenia ppłk. Krzysztofa Płatka, do Polski dostarczono 5 wyrzutni, pozostałych 20 zostanie dostarczonych do końca br. W niedalekiej przyszłości wyrzutnie mają zostać przeniesione na podwozia polskich ciężarówek Jelcz oraz wyposażony w polski system zarządzania walką TOPAZ.

SZCZEGÓŁY ZAKUPU TJ. CENA I ILOŚĆ OPISANO PONIŻEJ

MON ogłosiło chęć zakupu kolejnych wyrzutni HIMARS przy udziale polskiego przemysłu w produkcji:


Filmy z odbioru pierwszych, polskich wyrzutni HIMARS:

AKTUALIZACJA Z DNIA 26.05.2022r.:

MON ogłosiło chęć zakupu kolejnych wyrzutni HIMARS przy udziale polskiego przemysłu w produkcji:



13.02.2019r.
- Moją rolą jako ministra obrony narodowej jest doprowadzenie do tego żeby Wojsko Polskie było liczniejsze – i tak się dzieje. Żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt - i tak też się dzieje. Podpisany kontrakt na dostawy systemu Patriot i podpisana w ubiegłym miesiącu umowa dotycząca zakupu śmigłowców Black Hawk dla wojsk specjalnych, a w końcu dzisiejsza umowa dotycząca systemu HIMARS są tego dowodem – mówił podczas spotkania szef MON.

Minister Błaszczak zaznaczył, że jego zadaniem, oprócz modernizacji Wojska Polskiego,  jest także doprowadzenie do ściślejszej współpracy z sojusznikami, w tym z USA.  - Dzisiejszy dzień zapisze się w historii Polski ze względu na wydarzenia międzynarodowe, o randze światowej, dotyczące właśnie zwiększenia pozycji na arenie międzynarodowej naszego kraju, Polski.

- To ważne wydarzenie, które wpisuje się w od dawna zapowiedziany i przygotowany program modernizacji polskiej armii. Program, który sprowadza się do wymiany uzbrojenia na uzbrojenie nowoczesne, odpowiadające współczesnym standardom,  funkcjonujące w armiach państw NATO. I tym razem systemy artyleryjskie rakietowe HIMARS, które zostaną nabyte dla polskiej armii stanowią przejaw najnowocześniejszej militarnej myśli technicznej, obronnej, a także są bronią, są infrastrukturą militarną wypróbowaną w warunkach bojowych, co jest niezwykle istotne. Ogromnie się cieszę z tego, że Polska armia, że Polscy żołnierze będą mogli służyć w obronie Ojczyzny, będą mogli służyć obronie wolnego świata posługując się tak nowoczesną bronią - powiedział prezydent Andrzej Duda po podpisaniu umowy na zakup nowoczesnej broni dla Wojska Polskiego. 

Michael Pence, wiceprezydent USA podczas swojego przemówienia podziękował żołnierzom amerykańskim i polskim za służbę oraz przekazał pozdrowienia od prezydenta Donalda Trumpa.  - Prezydent poprosił mnie, abym udał się do Polski, aby podziękować przede wszystkim Wam wszystkim, że podjęliście służbę tutaj, że stoicie ramię w ramię, żeby bronić naszej wolności, żeby bronić naszego zbiorowego bezpieczeństwa. Jesteście najlepszymi z nas wszystkich, jesteście bohaterami. (…) Jesteśmy z Wami, stoimy wraz z Wami i Stany Zjednoczone Ameryki stoją ramię w ramię z Polską. Ameryka zawsze będzie stała z narodem Polskim.  – mówił wiceprezydent. 

Wiceprezydent nawiązał także do przypadającej w tym roku 20 rocznicy wstąpienia Polski do NATO. - 20 lat temu Polska przyłączyła się do Stanów Zjednoczonych i naszych sojuszników w tym NATOwskim przymierzu. To jest przymierze, które gwarantuje wspólną obronę. Zawsze będziemy stali ramię w ramię z narodem Polskim, żeby bronić wolności, demokracji, rządów prawa i poszanowania dla godności człowieka  – mówił M. Pence. 

Wiceprezydent Pence nawiązując do podpisanej umowy na zakup nowoczesnego sprzętu podkreślił, że Polska dzięki systemowi HIMARS znajdzie się wśród najbardziej zdolnych do obrony krajów.  Przypomniał także, że Polska jak o sojusznik wywiązuje się ze swoich zobowiązań, w tym z deklaracji dotyczącej finansowania Sił Zbrojnych na poziomie co najmniej 2% PKB na obronność. - Panie prezydencie - macie za to nasz podziw i nasze podziękowanie. Dziękujemy za przywództwo w tym względzie i za zwiększone wydatki wojskowe – powiedział  wiceprezydent USA. 

Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej uczestniczył również w spotkaniu dwustronnym prezydenta Andrzeja Dudy z wiceprezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej Michaelem Pencem, które odbyło się w Belwederze w Warszawie. Rozmowy dotyczyły m.in. obecności wojska USA w Polsce ramach natowskiej grupy bojowej oraz amerykańskiej inicjatywy wsparcia możliwości obronnych krajów europejskich.

Wojsko Polskie pozyska pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych systemu Himars. Wartość umowy wynosi 414 mln dolarów netto. Zakup został przeprowadzony w formule Foreing Military Sales czyli poprzez zawarcie umowy pomiędzy rządami Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki. Umowa została zrealizowana w ramach zadania modernizacyjnego „Homar”.

Przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwóch do szkolenia M-142 Himars wraz zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR. Dostarczone zostaną także pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne. Umowa obejmuje również wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne. Pierwszy dywizjon systemu zostanie pozyskany w konfiguracji maksymalnie zbliżonej do znajdujących się na wyposażeniu USA.
Dostawy elementów systemu będą realizowane sukcesywnie do 2023 roku.

Wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe Homar służą do realizacji zadań wsparcia ogniowego na rzecz komponentu wojsk lądowych poprzez wykonywanie głębokich uderzeń ogniowych. System Himars wykorzystuje w tym celu amunicję rakietową precyzyjnego rażenia, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej. Środki ogniowe przeznaczone są do wykonywania zadań ogniowych w obszarze działań taktycznych, tj. do 70 km, oraz w obszarze działań operacyjnych na odległościach do 300 km.

System Himars będzie służył do rażenia wyselekcjonowanych, wysoko opłacalnych celów w taktycznej i operacyjnej strefie działań, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym, elementy logistyczne i dowodzenia, czy elementy ugrupowania bojowego pododdziałów przeciwlotniczych oraz artylerii naziemnej.
Będzie to kolejny element, po wprowadzeniu samobieżnych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak, modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii. Systemy 
rakietowe wykorzystujące amunicję GMLRS i ATACMS są wykorzystywane obecnie przez szereg  sojuszniczych państw NATO.

***
14.05.2023
"W poniedziałek (15 maja br.) o godz. 12.00 w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie, Mariusz Błaszczak, wicepremier-minister obrony narodowej weźmie udział w wydarzeniu dostarczenia do Polski pierwszych Himarsów dla Wojska Polskiego.
Dostawa pierwszych sztuk wyrzutni M142 HIMARS to efekt umowy z lutego 2019 r. dotyczącej pozyskania pierwszego dywizjonowego modułu ogniowego wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HIMARS w „konfiguracji amerykańskiej”.  (...)" - poinformowało MON


Film podglądowy:

#NATO #SiłyZbrojne #Polska #HIMMARS #MON #WP #MinisterstwoObronyNarodowej #WojskoPolskie #armia #Wojsko #wojskowość #żołnierz #żołnierze #prezydent #AndrzejDuda #MariuszBłaszczak #obrona #wojna #Polska #USA #StanyZjednoczone
---------------------------------------------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
----------------------------------------------------------------------------
Źródło informacji:
- https://twitter.com/AgencjaUzbr/status/1727317011360055360
- https://x.com/pawelbejda/status/1859902330436719073 (dostawa ostatnia)
- https://twitter.com/mblaszczak/status/1661454868224135171
- https://twitter.com/krzysztof_atek/status/1658051274409902081
- https://twitter.com/krzysztof_atek/status/1658072626537922565
- https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/przyjecie-pierwszych-himarsow-dla-wojska-polskiego-z-udzialem-szefa-mon
- http://mon.gov.pl/aktualnosci/artykul/najnowsze/himars-to-bron-ktora-zapewni-polsce-bezpieczenstwo-g2019-02-13/