TEMAT: Bezpieczeństwo publiczne.
----------------------------------------
MSWiA | Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej! - szczegóły
---------------------------------------------------------------------------------------
Przeczytaj także:
- RAPORT | Sytuacja migracyjna na PL - BY granicy od 1.11.21r. - FILM, szczegóły
- MSWiA | Budowa płotu na granicy Polsko-Białoruskiej ruszy już w grudniu. Znamy szczegóły!
AKTUALIZACJA Z DNIA 3.12.2021r.:
We wtorek (30 listopada br.) prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej i niektórych innych ustaw. Przyjęte rozwiązania poprawią bezpieczeństwo funkcjonariuszy Straży Granicznej realizujących zadania związane z ochroną granicy. W obszarze przygranicznym, na specjalnych zasadach, będą mogli pracować dziennikarze.
Na polsko-białoruskim odcinku granicy państwowej nadal widoczna jest presja migracyjna. Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. W związku z tym, dla zapewnienia skuteczności działań Straży Granicznej, niezbędne było dodanie w ustawie z 12 października 1990 r. o ochronie granicy państwowej możliwości wprowadzenia, na czas określony, zakazu przebywania na obszarach przy granicy, szczególnie narażonych na tego typu działania.
Zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej, na podstawie rozporządzenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych (wydanego po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej), w którym zostanie określony obszar oraz czas obowiązywania zakazu. W ustawie przewidziano szereg wyjątków od tego zakazu dla wymienionych kategorii osób – przede wszystkim dla mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów, osób korzystających z przejść granicznych. Właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób – w szczególności dziennikarzy.
W związku z przewidzianą w ustawie możliwością wprowadzenia zakazu przebywania na niektórych obszarach przy granicy, w ustawie zaproponowano również umożliwienie otrzymania rekompensaty przez podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania, za czas jego obowiązywania.
Nowelizacja wprowadza także zmianę w ustawie z 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, polegającą na rozszerzeniu katalogu środków przymusu bezpośredniego, których mogą używać funkcjonariusze SG, o plecakowe miotacze substancji obezwładniających.
Ustawa wprowadza także: zniesienie limitu wiekowego dla kandydatów do służby w SG, uregulowanie kwalifikacji zawodowych wymaganych do mianowania funkcjonariuszy SG na stanowisko służbowe oraz zniesienie limitu czasowego powierzenia obowiązków służbowych w przypadku funkcjonariusza, któremu powierzono obowiązki służbowe w związku z koniecznością zastępstwa innego funkcjonariusza z powodu jego nieobecności w służbie.
Zmiany wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy Straży Granicznej, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r. - informuje MSWiA
***
MSWiA | Sejm przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej! - szczegóły
AKTUALIZACJA Z DNIA 17.11.2021r.:
Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej!
🟢 245 posłów za
🔴 167 przeciw
⚫️ 25 wstrzymało się
- poinformowało MSWiA
***
KPRM | Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej! - szczegóły
***
16.11.2021
Nowe przepisy mają zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, aby chronić granicę w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Poprawi się również bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy SG, a w obszarze przygranicznym – na specjalnych zasadach – będą mogli pracować dziennikarze.
Najważniejsze rozwiązania:
- Na polsko-białoruskim odcinku granicy nadal widoczna jest presja migracyjna. Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. Dlatego, aby zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, umożliwione zostanie wprowadzenie – na czas określony – zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy szczególnie narażonych na tego typu działania.
- Zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej, na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.
- W rozporządzeniu tym określony zostanie obszar oraz czas obowiązywania zakazu. Rozwiązanie nie będzie dotyczyć m.in. mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów oraz osób korzystających z przejść granicznych. Właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób – w szczególności dziennikarzy.
- Podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania będą mogły otrzymać rekompensaty, za czas jego obowiązywania.
- Funkcjonariusze SG będą mogli używać plecakowych miotaczy substancji obezwładniających.
Film podglądowy:
#MSWiA #PrzenośneJednostkiNadzoru #PJN #Frontex #śmigłowiec #StrażGraniczna #LotnictwoStrażyGranicznej #patrolgraniczny #granica #Białoruś #Litwa #Polska #Schengen #WeStandByPoland
---------------------------------------------------------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
-
---------------------------------------------------------------------------------------
Źródło informacji:
- https://www.gov.pl/web/mswia/prezydent-podpisal-nowelizacje-ustawy-o-ochronie-granicy-panstwowej-i-niektorych-innych-ustaw
- https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/1461020487220449288
- https://www.gov.pl/web/granica/rzad-przyjal-projekt-nowelizacji-ustawy-o-ochronie-granicy-panstwowej