Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 25 lipca 2024

CZSW | Nowy model broni krótkiej trafi do Służby Więziennej. Podpisano umowę na dostawy. - szczegóły

TEMAT: Bezpieczeństwo publiczne.

----------------------------------------

CZSW | Nowy model broni krótkiej trafi do Służby Więziennej. Podpisano umowę na dostawy. - szczegóły

-----------------------------------------------------------------------------------

Przeczytaj także:
Polskie karabiny MWS-25 trafiły na eksport, podpisano umowę! Kolejny HIT zbrojeniówki. - FILM, szczegóły


W marcu 2024r.

Centralny Zarząd Służby więziennej ogłosił przetarg ( 6/24/PA ) na dostawy broni palnej oraz egzemplarzy szkolnych dla swojej formacji. Jest to pierwszy tego typu zakup Służby Więziennej od lat.

1. Przedmiot zamówienia - fabrycznie nowy tj. wytworzony w 2024 roku, 9 mm pistolet samopowtarzalny – w ilości 4 000 kompletów; w tym: pistolety w wersji bojowej – 3 700 kpl., pistolety w wersji szkolnej, przeznaczonej do treningu bezstrzałowego – 300 kpl.

2.  Przeznaczenie:

- broń osobista przeznaczona do walki na krótkich odległościach (do 50m), 

Podstawowe dane o mechanizmach i działaniu broni:
1. pistolet typu bijnikowego (bezkurkowy),
2. zasada działania – krótki odrzut lufy,
3. sposób ryglowania zamka – przez przekoszenie lufy w płaszczyźnie pionowej,
4. mechanizm uderzeniowo – spustowy, alternatywnie:
- SA (Single Action)/DA (Double Action),
- SAO (Single Action Only) – tylko pojedynczego działania,
- Semi-DAO (Semi Double Action Only) – samonapinający; z częściowym napięciem iglicy,
- DAO (Double Action Only) – tylko system podwójnego działania – samonapianie.
5. Bezpiecznik – co najmniej dwa zabezpieczenia w tym wewnętrzne bezpieczniki automatyczne gdzie głównym zabezpieczeniem jest wewnętrzna blokada iglicy sterowana spustem.
6. Sposób odbezpieczania – w ostatniej fazie ściągania spustu.
7. Przyrządy celownicze – metalowe, w kolorze czarnym matowym, stałe, otwarte, szczerbinowe, kontrastowe (np. z punktami kontrolnymi pokrytymi pigmentem fosforyzującym), umożliwiające błyskawiczne naprowadzenie przyrządów celowniczych na cel,  zarówno w dzień jak i w nocy. Dopuszcza się aby punkty kontrolne na muszce i szczerbince były pokryte nieradioaktywną farbą świecącą pobudzoną do świecenia i zatrzymania światła (nie mniej niż przez 8 godz. przy pełnym naładowaniu światłem słonecznym).
8. Bezpieczeństwo użytkownika: broń powinna zapewniać użytkownikowi bezpieczne przenoszenie z nabojem wprowadzonym do komory nabojowej.

3. Nabój do pistoletu: nabój 9x19 mm Parabellum.

4. Podstawowe dane taktyczno – techniczne broni:

1. Masa pistoletu bez magazynka – nie więcej niż  0,85 kg,
2. Masa całkowita pistoletu załadowanego – nie więcej niż 1,20 kg,
3. Rodzaj ognia – tylko pojedynczy,
4. Przyrządy celownicze wyregulowane na odległości 25 m:
-  odległość średniego punktu trafień od punktu kontrolnego – max. 50 mm,
- skupienie pocisków nie więcej niż 150 mm, 
5. Okładziny chwytu – profilowane; chwyt integralny ze szkieletem, wykonany z tworzywa sztucznego (opcjonalnie wymienne nakładki do modyfikacji chwytu).
6. Materiał:
a) szkielet – tworzywo sztuczne lub lekki stop metalowy o wysokiej wytrzymałości mechanicznej i termicznej, odpornej na ścieranie, wybarwienia i odkształcenia pod wpływem oddziaływania czynników zewnętrznych (temperatury w przedziale od -350C do + 400C, promieni UV, potu, wody itp.),
b) zamek – stal oksydowania lub zabezpieczona w innych sposób przed działaniem czynników zewnętrznych, wyraźnie zaakcentowane wybrania (ryflowanie) na przedniej i tylnej części zamka ułatwiające operowanie bronią podczas przeładowywania i działania w rękawiczkach lub trudnych warunkach atmosferycznych. Przystosowany do montażu celowników optoelektronicznych w systemie konstrukcyjnym zamkaOR (Optic Ready),
c) chwyt broni w kolorze szkieletu, wykonany w sposób zabezpieczający broń przed ślizganiem się w dłoni, zapewniający stabilne jej trzymanie, z możliwością dopasowania broni do ręki o zróżnicowanym rozmiarze, umożliwiający strzelanie oburącz, przystosowany do użycia przez strzelców lewo i praworęcznych.
7. Wymiary:
a) długość lufy – nie mniej niż 100 mm i nie więcej niż 125 mm,
b) całkowita długość broni – 180 – 210mm,
c) szerokość całkowita broni – 30 – 38 mm,
d) wysokość całkowita broni bez magazynka – 120 - 155mm,
e) długość linii celowniczej – 140 – 175 mm,
8. Zasilanie w amunicję: 
z magazynka pudełkowego dwurzędowego o pojemności nie mniejszej niż 15 i nie większej niż 20 naboi.
9. Trwałość istotnych części broni
– zgodnie z deklaracją producenta, nie mniej niż 30000 strzałów przy zachowaniu założonych parametrów balistycznych broni.
10. Zabezpieczenie przed korozją
– Wszystkie elementy broni odporne na uszkodzenia mechaniczne i trwale zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych w postaci temperatury, promieni UV, wody, potu ludzkiego itp. Wszystkie elementy zewnętrzne broni (metalowe i niemetalowe) w kolorze czarnym matowym. Ponadto dopuszcza się aby wskaźnik napiętej iglicy oraz wskaźnik obecności naboju w komorze nabojowej były wyróżnione innym kolorem (np. jaskrawym); a magazynki posiadały kolorowe wybarwienia donośników.
11. Każdy egzemplarz broni powinien posiadać
naniesiony przez producenta  numer seryjny oraz dokument określający datę i miejsce wytworzenia.
5. Elementy zewnętrzne broni decydujące o jej działaniu takie jak zatrzask magazynka, dźwignia zwalniania zamka powinny być wykonane w sposób umożliwiający sprawne i szybkie ich uruchamianie (niezależnie od budowy dłoni użytkownika). Zatrzask zamkowy powinien znajdować się po obu stronach szkieletu a zatrzask magazynka umieszczony symetrycznie po obu stronach pistoletu, za kabłąkiem, w kabłąku lub w chwycie pistoletu z możliwością przełożenia na stronę lewą lub prawą.

6. Ukompletowanie pistoletu:

1) pistolet,
2) minimum dwa magazynki pudełkowe dwurzędowe. Nie dopuszcza się magazynków jednorzędowych,
3) wycior, sznur do czyszczenia przewodu lufy (kal. 9mm),
4) szczoteczka do czyszczenia broni wykonana w całości z tworzywa sztucznego lub z metalu z włosiem z tworzywa sztucznego,
5) futerał na broń z platformą do noszenia broni na biodrze oraz możliwością noszenia na pasie głównym o szerokości 45-55 mm (możliwość regulacji futerału w płaszczyźnie pionowej – obniżenia/podwyższenia), zabezpieczający mechanicznie lub w inny podobny sposób broń przed wypadnięciem, wyjęciem i wyszarpaniem przez osobę nieuprawnioną z jednoczesnym umożliwieniem jej szybkiego (jednym ruchem) dobycia przez użytkownika i oddania strzału. Futerał musi posiadać system wypinający z funkcją blokady umożliwiającą odblokowanie i zwolnienie mechanizmu zabezpieczającego (dopuszcza się jedynie jeden system mechaniczny zabezpieczenia).
Futerał powinien być wykonany z czarnego, sztywnego, matowego, termoformowalnego tworzywa sztucznego odpornego na odkształcenia podczas użytkowania (zarówno przy umieszczeniu w niej broni jak i bez niej) i odpornego na warunki atmosferyczne. Kształt futerału powinien zabezpieczać broń i  przyrządy celownicze przed uszkodzeniami mechanicznymi  podczas wkładania i wyjmowania broni (w tym przesuwaniem się przyrządów celowniczych) oraz uszkodzeniami powłok ochronnych broni (np. zarysowaniami, zadrapaniami i uszkodzeniami), kształt futerału ma umożliwiać użytkowanie broni wyposażonej w celownik optoelektroniczny (kolimator, celownik holograficzny). Montaż futerału powinien być wyposażony w system QLS (quick locking system) lub równorzędny.  Ponadto wykonawca zobowiązuje się do dostarczenia 10% futerałów przystosowanych dla użytkowników leworęcznych, 
6) futerał na dodatkowy magazynek  - wykonany z tworzywa sztucznego, podobnie jak futerał na broń, wyposażony w system zabezpieczający magazynek przed wypadnięciem oraz pozyskaniem przez osoby trzecie. Futerał z jednopunktowym mocowaniem na pasie należy wykonać z wysokoodpornego tworzywa sztucznego odpornego na oddziaływanie czynników zewnętrznych i odkształcenia mechaniczne oraz uniemożliwiającego uszkodzenie powłok ochronnych magazynka.
Futerał na magazynek musi być przystosowany do mocowania na pasie głównym o szerokości 45 - 55mm i wyposażony w dodatkowy uchwyt montażowy. Mocowanie futerału na dodatkowy magazynek powinno umożliwiać szybkie i bezpieczne mocowanie go na pasie jak i na kamizelce wyposażonej  w system molle,
7) każdy egzemplarz broni ma zawierać min. dwie płytki lub alternatywnie płytkę uniwersalną  umożliwiającą montaż większości celowników optoelektronicznych np. Docter, Vortex, Burris, Trijicon, Leopold, Delta optical minidot, C-more, Shield, Holosun, Swampfox sentiel lub równorzędnych, 
8) instrukcja obsługi i użytkowania sporządzona w języku polskim. Na każde 100 sztuk broni należy dodatkowo dołączyć, sporządzoną w języku polskim: instrukcję naprawy zawierającą nazwę części, ich numer katalogowy oraz rysunek broni, z rozmieszczeniem jej części  i mechanizmów, na każde 100 sztuk broni należy dodatkowo dołączyć planszę poglądową nie mniejszą niż w formacie A1, 
9) karta gwarancyjna wraz z tarczą z przystrzelania do celności.

7. Przedmiotowy pistolet w wersji szkolnej powinien być

identycznego wzoru, typu, rodzaju i modelu, działać jak broń palna tego samego modelu, pozbawiona jednak w sposób trwały możliwości oddania strzału. Służyć ma do bezstrzałowej nauki działania, rozkładania, składania  i obsługiwania przez użytkownika, a  ponadto posiadać:
- zaślepioną lufę,
- skróconą iglicę w sposób uniemożliwiający oddanie strzału,
- oznakowanie w sposób trwały, (poprzez wygrawerowanie napisu) cechą SZKOLNY o wysokości liter nie mniejszej niż 7 mm,
- oznaczenie szkieletu broni paskiem wyróżniającym o szerokości nie mniejszej niż 10 mm,
- możliwość stosowania amunicji w postaci naboju 9x19 mm Parabellum „SZKOLNY”.

8. Ukompletowanie pistoletu w wersji szkolnej:

1) pistolet w wersji szkolnej,
2) minimum dwa magazynki pudełkowe dwurzędowe oznaczone wyróżniającym się paskiem o szerokości nie mniejszej niż 10 mm,. Nie dopuszcza się magazynków jednorzędowych,
3) wycior, sznur do czyszczenia przewodu lufy (kal. 9mm),
4) szczoteczka do czyszczenia broni wykonana w całości z tworzywa sztucznego lub z metalu z włosiem z tworzywa sztucznego,
5) futerał na broń z platformą do noszenia broni na biodrze oraz możliwością noszenia na pasie głównym oraz dodatkowo futerał na zapasowy magazynek.

9. Wymagania gwarancyjne:

1) na broń i magazynki – co najmniej 60 miesięcy,
2) na futerały na broń oraz na dodatkowy magazynek – co najmniej 36 miesięcy.
3) Po upływie okresu gwarancyjnego Wykonawca zapewnia dostępność wszystkich części i podzespołów przez okres min. 10 lat.

Oferty w przetargu można było składać najpóźniej do 23 kwietnia 2024r. Wraz ze złożeniem oferty do 24 kwietnia 2024r. potencjalny wykonawca (oferent) był zobowiązany dostarczyć 1 szt. broni jako próbkę do przeprowadzenia testów pistoletu przez funkcjonariuszy Służby Więziennej w obecności przedstawicieli innych producentów broni do COSW - czyli Centralnego Ośrodka Służby Więziennej w Kulach koło Popowa woj. śląskie.
Oferty przedstawiają się następująco:
1. Spółka BUOS z Bronisz wyceniła ofertę na kwotę: 8.995.974,00 zł brutto. - XDM Elite 4,5 OSP
2. Spółka Cenzin z Warszawy wyceniła ofertę na kwotę: 13.208.232,00 zł brutto. - HK FSP9 SF OR
3. Magnum Andrzej Ozorowski z Poznania wycenił ofertę na kwotę: 13.849.800,00 zł brutto. - Glock 17 - 9 mm.,
4. Spółka Racegun z Bronisz wyceniła ofertę na kwotę: 15.559,992,00 zł brutto. - SPRINGFIELD ARMORY ECHELON 3DOT
5. Spółka UMO z Zielonki wyceniła ofertę na kwotę: 9.431.640,00 zł brutto. - Walther PDP
6. VISMAG Jacek Jakubczyk z Lublina wyceniła ofertę na kwotę: 7.178.280,00 zł brutto. - Canik TP9 METE SFT - 9 mm. - wybór oferty zatwierdzono 11 czerwca 2024r. Umowę na dostawy broni podpisano 17 lipca 2024r.
7. Spółka Works 11 z Katowic wyceniła ofertę na kwotę: 8.521.440,00 zł brutto. - AREX DELTA GEN II OR M
8. Spółka Zbrojownia z Piątnicy Poduchownej wyceniła ofertę na kwotę: 9.028.940,26 zł brutto. - CZ P-10C OR
W dokumencie z otwarcia ofert nie podano modeli oferowanej broni przez potencjalnych wykonawców.
CZSW w tym przetargu zaplanowała budżet w wysokości: 13.275.000,00 zł.

Broń ma zostać dostarczona najpóźniej w ciągu 150 dni od dnia jej podpisania także do COSW.


Jaka broń dla Służby Więziennej?

Warunek postawiony przez Służbę Więzienną jakim jest to aby dostarczona broń była bronią bezkurkową na starcie eliminuje produkowany przez Fabrykę Łucznik w Radomiu i dostarczany dla Wojska Polskiego oraz na rynek cywilny pistolet Vis-100.
Z polskich aktualnie produkowanych konstrukcji w grze pozostają takie konstrukcje jak: Walther P-99 (niemiecki pistolet produkowany na licencji w Polsce) i już wprowadzony na uzbrojenie SW oraz nowość MPS - Modułowy Pistolet Samopowtarzalny zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, w 2023r.. Obie konstrukcje także powstające w Fabryce Broni Łucznik w Radomiu. MPS jednak nie został zaoferowany w przetargu.

W grze oczywiście pojawiły się inne zagraniczne konstrukcje, nie pojawiły się natomiast polskie.

Które modele broni nie spełniły oczekiwań SW?

O tym jakie modele broni zaoferowano SW, poinformował nas CZSW w dniu 17 maja 2024r. w odpowiedzi na wysłane przez nas pytania we wniosku o udzielenie informacji publicznej.
SW przekazała nam, że jednego z wymagań (nie określono w odpowiedzi jakie to było wymaganie*) specyfikacji nie spełniły pistolety zaoferowane przez oferentów, modele takie jak: SPRINGFIELD ARMORY ECHELON 3DOT oraz CZ P-10C OR.
Ponadto podczas testów wykonywanych przez trzech funkcjonariuszy SW:
- Glock 17 zdobył tylko 1/15 punktów (badanie parametrów celności);
- Walther PDP zdobył tylko 3/15 punktów (badanie parametrów celności).
SW dodała, że pozostałe modele spełniły wszystkie wymagania określone w specyfikacji.

Blisko rok temu polska Agencja Uzbrojenia MON podpisała umowę z polską Fabryką Broni "Łucznik" z Radomia na dostawy dla Wojska Polskiego znacznej ilości pistoletów samopowtarzalnych:
- MON | Kolejna, duża partia polskich pistoletów Vis-100 trafi do Wojska Polskiego. Podpisano umowę.

Film podglądowy:

#CZSW #CentalnyZarządSłużbyWięziennej #SW #SłużbaWięzienna #MS #MinisterstwoSprawiedliwości #broń #pistolet #pistolety #amunicja

-----------------------------------------------------------------------------------

Zdjęcie podglądowe:

-----------------------------------------------------------------------------------

Źródło informacji:
- opracowanie własne na podstawie materiałów źródłowych
- https://ted.europa.eu/pl/notice/-/detail/442880-2024
- https://ezamowienia.gov.pl/mp-client/search/list/ocds-148610-f06dcec6-df80-11ee-9fce-3adbe5eb3a3d