TEMAT: Bezpieczeństwo publiczne.
----------------------------------------
SŁUPCA: Starosta wyjaśnia dlaczego brakuje karetek. Reakcja na interpelację M. Króla. - szczegóły
-----------------------------------------------------------------------------
Przeczytaj także:
-
AKTUALIZACJA Z DNIA 13.02.2021r.:
Na stronie Powiat Słupeckiego pojawiła się oficjalna odpowiedź na interpelację Mariusza Króla. O sprawie piszemy w artykule pt.:
- SŁUPCA: Jest odpowiedź na pytania radnego Króla ws. braku ambulansów w Powiecie Słupeckim! - szczegóły
Dziś (4.02.2021r.) odbyła się konferencja prasowa Starosty Powiatowego oraz dyr. słupeckiego SP ZOZ.
zdj. podglądowe: Ambulans Transportowy (T) SP ZOZ Słupca |
Pisaliśmy o tym w artykule pt.:
- SŁUPCA: Radny Król pyta Starostę dlaczego brakuje karetek. Czy Starosta ma wiedzę? - WIDEO
Po krótkim czasie bo już o godzinie 12-stej pojawiło się krótkie streszczenie przebiegu konferencji, które opublikował lokalny portal informacyjny
"Słupca: Konkretnie i tylko konkretnie." - postanowiliśmy się odnieść zatem do rewelacji przekazanych przez organizatorów konferencji cytując treść streszczenia i odnosząc się od razu do niej.
"Chodzi o zdarzenia z 29.10 i 25.12 gdy do pomocy trzeba było wezwać ZRM odpowiednio z Wrześni i Gniezna. W odpowiedzi przedstawiciele szpitala wskazali, że w dniach stacjonujące w Słupcy zespoły ratownicze miały odpowiednio 5 i 2 wyjazdy (w godzinach 15-20), zadysponowane przez dyspozytornię Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Koninie, a zatem fizycznie nie mogły pomóc mieszkańcom w Słupcy. Do przyjazdu jednostek ZRM spoza powiatu pomocy udzieliły jednostki PSP i OSP." - faktycznie, często jednostki OSP i PSP zastępują karetki, jednak nie można obarczać Straż Pożarną zawsze takimi zadaniami. Strażacy nie mają własnych karetek, nie są w stanie przetransportować szybko pacjenta do szpitala kiedy nie da się udzielić pomocy na miejscu zdarzenia, np. gdy jest konieczność wykonania specjalistycznych badań czy zabiegów, bądź podanie specjalistycznych środków farmakologicznych. Ponadto nie ma nawet przepisów prawnych umożliwiających legalny transport pojazdami PSP/OSP osób poszkodowanych.
Notabene Straż Pożarna nie tylko w Słupcy, ale i w całej Polsce jest obciążana dodatkowymi zadaniami, np. transportem ludności na szczepienia przeciw Covid-19, niektórzy strażacy PSP byli także delegowani do pomocy w placówkach jednoimiennych. Gdyby zawsze wysługiwać się miano strażakami to kto wykonywałby takich czynności jak gaszenie pożarów, ratowanie osób z wypadków itp.? - (pytanie oczywiście retoryczne)
"Z kolei odnośnie zaobserwowania słupeckiej karetki o numerze taktycznym P0229 (o nr rejestracyjnym PSL303AV) w Poznaniu, stwierdzono, że w tym czasie ambulans ten był wyłączony z systemu ZRM dla Słupcy ze względu na awarię sygnalizacji dźwiękowej. W gotowości w tym czasie pozostawały dwa inne zespoły – do wyjazdów przygotowane były dwie inne karetki (o nr rejestracyjnych: PSL 01SP oraz PSL02LP) stacjonujące przy SPZOZ w Słupcy." - Zaskakującym jest fakt, że w nowym ambulansie który nie ma jeszcze roku od dnia przekazania go szpitalowi zepsuł się modulator dźwięku. Powinien być to sprzęt wysoce specjalistyczny jak na kwotę 577 196,73 zł którą wydano na ambulans. Organizatorzy konferencji nie odnieśli się także do tego, co działo się z ambulansami o nr rejestracyjnych: PSL-VT99 oraz PSL-02JP. Przy czym ambulans o nr PSL-VT99 należy do jednego z najnowszych ambulansów bo został zakupiony w 2016r. Oczywiście to
"Dodano, że o zadysponowaniu zespołów ratowniczych nie decyduje szpital, a dyspozytornia Centrum Powiadamiania Ratunkowego.
Podczas konferencji podkreślono, że ZRM wyjeżdżają zarówno do pacjentów „covidowych”, jak i niezakażonych koronawirusem, a w przypadku tych pierwszych czas interwencji jest wydłużony ze względu na konieczność zastosowania środków ochrony przez członków zespołu wyjazdowego (choćby założenie kombinezonów) i dezynfekcję pojazdu po wyjeździe." - Zapomniano dodać także, że czas niedostępności ambulansu na terenie powiatu może być wydłużony wtedy, gdy istnieje konieczność transportu pacjenta do sąsiedniego powiatu (+ droga powrotna) oraz przekazanie go tamtejszemu SOR-owi, co powoduje, że ilość słupeckich ambulansów dostępnych do pomocy mieszkańcom powiatu Słupeckiego maleje.
VW Crafter SP ZOZ Słupca *obecnie jest ambulansem typu P |
"Dodano, że ze względu na pandemię liczba wyjazdów ZRM-ów jest większa i byłaby taka niezależnie od tego, czy SPZOZ w Słupcy zostałby w całości przekształcony na szpital covidowy, czy nie." - Z tą tezą także można się zgodzić, jednak przekształcenie szpitala w Covidowy spowodowało to co zostało opisane powyżej: "...czas niedostępności ambulansu na terenie powiatu może być wydłużony wtedy, gdy istnieje konieczność transportu pacjenta do sąsiedniego powiatu (+ droga powrotna) oraz przekazanie go tamtejszemu SOR-owi, co powoduje, że ilość słupeckich ambulansów dostępnych do pomocy mieszkańcom powiatu Słupeckiego maleje."
"Zaapelowano o wzywanie karetki jedynie w uzasadnionych przypadkach, gdyż obecnie znaczna część wezwań to wezwania nieuzasadnione." - I z tym apelem zgadzamy się w 100%!
Obecnie czekamy nadal na oficjalną odpowiedź na interpelację złożoną przez Mariusza Króla.
Przeczytaj także:
- SŁUPCA: Podsumowanie wydarzeń z tematyki bezpieczeństwa w powiecie Słupeckim, w 2020r.!
- SŁUPCA: Kolejna ofiara niewystarczającej ilości ZRM-ów! Kto ma krew na rękach?!
---------------------------------------------------------------------------------------
Zdjęcie podglądowe:
----------------------------------------------------------------------------------------
Źródło informacji:
- tekst własny
- https://www.facebook.com/slupca.konkretnie/posts/766304777328660
- reportaż TVP 3 Poznań
- http://bip.powiat-slupca.pl/slupcap/bip/organy-powiatu/rada-powiatu/interpelacje-i-wnioski-radnych.html?pid=8049&fbclid=IwAR26Ox3ij2XK5cx-LtjhoSV6QznrhvP9EUR1JOHKULLWT3OX737i2OMsrQk
- http://bip.powiat-slupca.pl/slupcap/zasoby/files/buiro_rady/Interpelacje/interpelacja-m.krola-z-dn.-3.02.2021.pdf